Sociálna poisťovňa už oznámila, ako sa budú zvyšovať minimálne a maximálne vymeriavacie základy, čo má za následok, že si živnostníci a dobrovoľne poistené osoby priplatia na zdravotných a sociálnych odvodoch viac. V roku 2025 sa výpočty vymeriavacích základov odvíjajú od priemernej mesačnej mzdy za rok 2023, čo bolo podľa Štatistického úradu SR 1430 eur. Minimálny vymeriavací základ sociálnych aj zdravotných odvodov sa stanovuje najmenej ako 50 % z priemernej mesačnej mzdy za rok 2023, to znamená, že pre rok 2025 predstavuje sumu 715 eur mesačne. Minimálny vymeriavací základ následne slúži pre výpočet minimálnych odvodov pre sociálne a zdravotné poistenie.
V roku 2025 tak budú všetci živnostníci a dobrovoľne poistené osoby platiť povinne zdravotné poistenie vo výške 107,25 eura, v prípade osôb so zdravotným postihnutím je to polovica, teda 53,62 eura. Stúpnu aj sociálne odvody. Z nového minimálneho vymeriavacieho základu vychádzajú minimálne odvody na sumu 237,02 eura, čo predstavuje nárast o 20,89 eura mesačne. Inú sumu zaplatia dobrovoľne poistené osoby, pre ne sa zvyšuje suma poistného z minimálneho vymeriavacieho základu na 251,32 eura, pretože okrem nemocenského, dôchodkového, invalidného poistenia a rezervného fondu je súčasťou poistenia aj poistenie v nezamestnanosti. Dobrovoľne poistená osoba – napríklad živnostník, ktorému z príjmov nevyšli povinné odvody, si môže zvoliť, či bude platiť odvody v minimálnej výške, alebo vo vyššej, prípadne maximálnej výške. Maximálny vymeriavací základ je však 15 730 eur mesačne, čiže jeho mesačné odvody by boli vo výške 5214,50 eura.
Čítajte viac Ako sa zmení daňový bonus v roku 2025? Konsolidácia niekomu vezme všetko, inému pridá. Čo sa stane s vašími peniazmi? + príkladyŽivnostníci, ktorí si neplatia odvody z rôznych dôvodov – či už nízke príjmy, alebo úmyselná optimalizácia príjmov, raz musia počítať s tým, že ich dôchodok bude ohrozený a na starobu môžu mať veľmi hlboko do vrecka. Aj keď si však sociálne odvody neplatia, keď vstúpili do II. piliera, môžu si naň zasielať aj dobrovoľné príspevky, prípadne sa na dôchodok pripraviť aj ináč – v rámci doplnkového dôchodcovského sporenia (III. pilier) alebo inou investičnou stratégiou.
Živnostníkov čaká v roku 2025 ešte ďalšia dôležitá zmena, ktorá im ukrojí z príjmov. Od 1. apríla 2025 sa zavádza daň z finančných transakcií, teda takzvaná transakčná daň. Bežný účet v banke pre podnikateľské účely už nebude postačovať a podnikatelia si budú musieť zriadiť v banke aj transakčný, resp. podnikateľský účet. Ak by si ho nezriadili a využívali by svoj bežný účet na podnikateľské účely, hrozilo by, že daň by platili aj za osobné transakcie. Transakčná daň sa zavádza vo výške 0,4 % z transakcie, najviac do výšky 40 eur. Pri výbere hotovosti z bankomatu zaplatí 0,8 % z výberu.