Môžu sa živnostníci spoliehať na nejaký dôchodok? Čo urobia s ich penziou nízke odvody?

Počet samostatne zárobkovo činných osôb, teda živnostníkov, za uplynulé roky stúpol. Aktuálne si na svoje živobytie podnikaním zarába takmer štyristotisíc ľudí na Slovensku. Na to, aby mal raz živnostník dobrý dôchodok, by musel zarábať desiatky tisíc eur a odvádzať si vysoké odvody, čo, samozrejme, robí len máloktorý. Pomôže im k lepšiemu dôchodku II. pilier?

24.12.2024 06:00
debata (18)
Užitočná pravda: Ťahajú živnostníci oproti zamestnancom za kratší koniec? Čo je naopak výhoda práce na živnosť?
Video
Zdroj: TV PRAVDA

Čo je druhý pilier

Starobné dôchodkové sporenie (SDS), teda II. pilier, je sporenie, ktorého účelom je spolu s dôchodkovým poistením – I. pilierom – zabezpečiť príjem sporiteľovi v starobe, prípadne pozostalým v prípade jeho smrti. Zo zaplatených odvodov na sociálne poistenie ide časť prostriedkov (aktuálne 4 %) do II. piliera. V rámci tohto sporenia sa finančné prostriedky zhodnocujú niektorou z investičných stratégií tak, aby pri odchode do dôchodku mal sporiteľ zabezpečenú dôstojnú výšku dôchodkovej dávky. Vyplácať sa začne spolu so starobným dôchodkom alebo s predčasným starobným dôchodkom.

Účasť v II. pilieri je pre každú fyzickú osobu, ktorej vznikne prvé dôchodkové poistenie po 1. máji 2023 a ktorá nemá viac ako 40 rokov, automatická. Táto osoba môže uzatvoriť prvú zmluvu o SDS s ktoroukoľvek dôchodkovou správcovskou spoločnosťou do 180 dní odo dňa vzniku jej prvej účasti v II. pilieri a ak tak neurobí, dôchodkovú správcovskú spoločnosť jej určí Sociálna poisťovňa. Účasť v II. pilieri nie je povinná, sporiteľ má možnosť z tohto systému do dvoch rokov od vzniku prvej účasti v II. pilieri vystúpiť a zároveň má právo do II. piliera opäť vstúpiť (vystúpiť a opäť vstúpiť však môže sporiteľ iba raz).

V rokoch 2022 až 2023 bola sadzba na úrovni 5,50 % z vymeriavacieho základu. V roku 2024 a nasledujúcich rokoch už sadzba klesla na úroveň 4 % z vymeriavacieho základu. Sporitelia si môžu na svoj osobný dôchodkový účet zasielať aj dobrovoľné príspevky na starobné dôchodkové sporenie, pričom ich výška nie je obmedzená.

Povinné príspevky a dobrovoľné príspevky sporiteľa sa odvádzajú na jeho osobný dôchodkový účet spravovaný ním vybranou dôchodkovou správcovskou spoločnosťou. Sporiteľ si môže vybrať dôchodkovú správcovskú spoločnosť, ako aj dôchodkový fond, v rámci ktorého sa budú alokovať odvedené príspevky v súlade s investičnou stratégiou tohto dôchodkového fondu. Umožňuje sa sporenie vo viacerých dôchodkových fondoch bez povinnosti sporenia v dlhopisovom garantovanom dôchodkovom fonde. Sporiteľ si môže sám zvoliť pomer rozloženia svojho majetku aj v každom dôchodkovom fonde spravovanom príslušnou dôchodkovou správcovskou spoločnosťou, ak sa na tom spoločne dohodnú.

žena, muž, podnikatelia, živnostníci, tablet, Čítajte viac Vyššie odvody a nové dane čakajú od januára na túto skupinu ľiudí. Koľko im vytiahne z peňaženiek?

Kto môže vstúpiť do II. piliera

Do II. piliera môže vstúpiť, zjednodušene povedané, každý pracujúci, bez ohľadu na to, či je zamestnanec, brigádnik, alebo živnostník. Aby sporenie korešpondovalo so zamýšľaným cieľom, je nevyhnutné, aby na osobný dôchodkový účet prichádzali finančné prostriedky, ktoré sa následne zvolenou investičnou stratégiou zhodnocujú. To znamená, ak by živnostník vstúpil do II. piliera, ale neplatil by si sociálne odvody a ani dobrovoľné príspevky, asi len ťažko by mohol na dôchodku očakávať vyplácanie dávky z tohto dôchodkového sporenia.

,,V zmysle aktuálne platnej legislatívy zamestnanec alebo samostatne zárobkovo činná osoba, ktorým pred 1. 5. 2023 vznikol poistný vzťah a dobrovoľne vstúpili do II. piliera, nemá možnosť z neho vystúpiť. To znamená, že ak do II. piliera vstúpil sporiteľ napríklad ako zamestnanec v roku 2015 a v roku 2018 prešiel na živnosť, toto starobné dôchodkové sporenie nezaniká, ale stále trvá. Zmena nastala od 1. 5. 2023, keď sporiteľovi vznikla zákonná povinnosť vstúpiť do II. piliera a môže v lehote do 730 dní od jeho prvého dôchodkového poistenia z II. piliera vystúpiť. U živnostníkov vnímam ako veľký problém v súvislosti s II. pilierom to, že štatisticky si až 80 % SZČO platí iba minimálne odvody. Na ich budúce dôchodky to bude mať priam devastačný účinok a budú mizerné," upozorňuje dôchodkový poradca Igor Horváth z Dôchodkovej poradne.

Čo robiť, keď živnostník nezarába a neplatí si odvody ani dobrovoľne

,,Je dôležité si uvedomiť, že keď si živnostníci nebudú platiť sociálne odvody vôbec, prípadne pod zákonnou hranicou, nedosiahnu ani na minimálny dôchodok, ktorý je od 1. 1. 2025 po tridsiatich odpracovaných rokoch vo výške 397,30€, čím sa stanú sociálne odkázanými osobami, lebo nebudú mať finančné prostriedky ani na základné životné potreby, ako je strava, bývanie, či lieky," varuje dôchodkový poradca Igor Horváth.

II. pilier však umožňuje aj zasielanie dobrovoľných príspevkov. To znamená, že aj keď si živnostník neodvádza sociálne odvody, pokiaľ v minulosti vstúpil do II. piliera, na svoj účet si môže zasielať finančné prostriedky, aby sa mu rokmi zhodnocovali, t. j. investovaním zvyšovali. Nevýhodou tohto zhodnocovania sú investičné stratégie, ktoré sú v určitých prípadoch výrazne obmedzené.

dôchodok, dôchodci, penzia, penzisti, druhý pilier, II.pilier, Čítajte viac Takto to bude od januára s rodičovským dôchodkom a daňovým bonusom. Kto o ne príde? Daniari upozorňujú na veľké zmeny

II. pilier a investičné stratégie

Dôchodkové správcovské spoločnosti povinne spravujú jeden dlhopisový garantovaný dôchodkový fond (peňažné a dlhopisové investície) a jeden indexový negarantovaný dôchodkový fond (investovanie založené na kopírovaní referenčnej hodnoty finančného indexu, ktorého podkladovým aktívom sú akcie).

V týchto dôchodkových fondoch je investovaný majetok sporiteľa aj v rámci predvolenej investičnej stratégie, ktorá spočíva v tom, že v prvej časti sporenia bude majetok sporiteľa alokovaný výlučne do indexového negarantovaného dôchodkového fondu, ktorý síce je rizikovejší, ale má potenciál priniesť sporiteľovi v dlhodobom horizonte vyšší očakávaný výnos. Keď dosiahne sporiteľ vek 50 rokov, začne sa časť majetku sporiteľa postupne presúvať do menej rizikového dlhopisového garantovaného dôchodkového fondu (každý rok o 4 percentuálne body).

Príklad: Sporiteľ vo veku 50 rokov má 4 % svojho majetku v dlhopisovom garantovanom dôchodkovom fonde a 96 % v indexovom negarantovanom dôchodkovom fonde. Vo veku 51 rokov už bude tento pomer 8 % : 92 % atď.

Každý sporiteľ, na ktorého sa vzťahuje automatická účasť v II. pilieri po 1. 5. 2023, sa automaticky stáva sporiteľom v predvolenej investičnej stratégii. Všetci ostatní sporitelia majú možnosť byť sporiteľmi v predvolenej investičnej stratégii na základe svojho rozhodnutia. Predvolená investičná stratégia nie je povinná, je možné ju zmeniť.

Sporitelia, ktorí si nechcú sporiť v predvolenej investičnej stratégii, majú možnosť si sporiť ľubovoľne, a to aj vo viacerých dôchodkových fondoch, ktoré spravuje DSS, ak sa na tom s DSS dohodnú, bez povinnosti sporenia v dlhopisovom garantovanom dôchodkovom fonde. Svoju investičnú stratégiu môžu sporitelia kedykoľvek bezplatne zmeniť. Od veku 50 rokov však musí byť dodržaný minimálny objem majetku sporiteľa v dlhopisovom garantovanom dôchodkovom fonde aj u sporiteľa, ktorý sa vyviazal z predvolenej investičnej stratégie rovnako, ako je to pri sporiteľovi v predvolenej investičnej stratégii. Tento pomer si môže sporiteľ, ktorý si nesporí v predvolenej investičnej stratégii, po dohode s DSS znížiť na polovicu.

opatrovateľka, seniorka, dôchodkyňa Čítajte viac Tisícky ľudí dostanú na účet 615, 50 eura a taká suma im bude chodiť každý mesiac. Ste medzi nimi?

Aké iné možnosti na zabezpečenie lepšieho dôchodku majú živnostníci?

Dôchodkový systém ponúka sporiteľom okrem I. a II. piliera aj sporenie prostredníctvom III. piliera, ktorý je doplnkovým dôchodkovým sporením a je dobrovoľný. Jeho účel spočíva v tom, že si môžeme odkladať ľubovoľnú sumu na svoj dôchodok do špeciálneho finančného produktu, aby sme sa raz na dôchodku mali finančne lepšie. Tretí pilier je výhodný najmä pre zamestnancov, ktorým na dôchodkový účet často prispievajú aj zamestnávatelia, čo je veľkou motiváciou pre sporenie na dôchodok, ale nie je vylúčené ani to, aby si sporili prostredníctvom tretieho piliera aj živnostníci.

Ďalšie výhody III. piliera:

  • všetky peňažné prostriedky nasporené na dôchodkovom účte sú predmetom dedenia
  • možnosť zmeniť dôchodkové fondy, ako aj dôchodkové spoločnosti, po jednom roku bez poplatku
  • možnosť získať príspevok od zamestnávateľa, ak ide o rizikové zamestnanie alebo ak takýto benefit zamestnávateľ poskytuje

Všeobecne platí, že dôchodok z tretieho piliera vypláca účastníkovi doplnková dôchodcovská spoločnosť (DDS) na základe žiadosti, keď mu vznikol nárok na výplatu starobného alebo predčasného starobného dôchodku, prípadne dovŕšil vek 62 rokov. Dočasný doplnkový dôchodok sa vypláca najmenej päť rokov, prípadne po vzniku nároku na doplnkový starobný dôchodok môže účastník požiadať aj o vyplatenie jednorazového vyrovnania. Okrem toho je možné požiadať aj o vyplatenie predčasného výberu.

V prípade, že si živnostník optimalizuje svoje výdavky tak, aby neplatil sociálne odvody, mal by práve uvažovať nad tým, ako si efektívne nasporiť na dôchodok prostredníctvom investičného sporenia. Mimo tohto tretieho piliera existujú stovky až tisíce ďalších investičných stratégií, ktoré pre klienta znamenajú príležitosti na vyššie zhodnotenie svojich prostriedkov,“ vysvetľuje Stanislav Jendrišák, finančný konzultant z Jetoopeniazoch.sk.

Ako ďalej vysvetlil Stanislav Jendrišák, ďalšou výhodou iných investičných produktov oproti tretiemu pilieru sú nižšie poplatky. Znížením priebežných nákladov, ktoré sa v treťom pilieri účtujú percentuálne ročne z nasporenej sumy účastníka, je tak možné ušetriť nemalé peniaze. Z dlhodobého horizontu účastníkovi ostane na jeho účte oveľa viac peňazí ako napríklad v treťom pilieri. Mať na konci sporenia o 10 – 15 % viac peňazí, znamená mať aj o 10 – 15 % vyšší dôchodok.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com 18 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #dôchodky #živnostníci #odvody do Sociálnej poisťovne #druhý pilier dôchodkového sporenia