Tehotenské
Účel dávky:
- Podporiť ženu v rozhodnutí nechať si dieťa a kompenzovať zvýšené výdavky v tehotenstve ako napríklad strava, ošatenie, zdravotná starostlivosť a iné.
Kto môže dostať dávku:
- Nárok na tehotenské má každá žena, ktorá si platí odvody do Sociálnej poisťovne aspoň 270 dní v posledných dvoch rokoch pred začiatkom 13. týždňa tehotenstva (zamestnankyňa, živnostníčka, dobrovoľne poistená).
- Platí to aj v prípade, že má prerušené povinné nemocenské poistenie, lebo je na materskej dovolenke – zamestnankyňa i živnostníčka.
- Nárok na dávku má i žena, ktorej v tom čase plynie ochranná lehota po skončení nemocenského poistenia.
Aké podmienky treba splniť
- Potvrdenie o tehotenstve a očakávanom dni pôrodu od gynekológa, u ktorého si možno vyžiadať aj tlačivo Žiadosť o tehotenské.
- To je potrebné predložiť miestne príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne – zamestnankyňa podľa sídla zamestnávateľa, samostatne zárobkovo činná osoba a dobrovoľne nemocensky poistená osoba podľa trvalého pobytu – osobne alebo poštou. Ďalšou možnosťou je ísť cestou elektronického formulára, ktorý pod názvom Žiadosť o tehotenské nájdete na webe Sociálnej poisťovne. Ten spolu s tlačivom od lekára odošlete elektronicky.
- Žiadosť o tehotenské je najlepšie predložiť ihneď po jej vystavení, aby nedošlo k premlčaniu.
- Nárok na dávku možno uplatniť až tri roky spätne.
Výška dávky
- Závisí od toho, aké odvody žena platila. Čím vyššie, tým vyššia dávka.
- Tehotenské sa vypočítava ako 15 percent z denného vymeriavacieho základu (najčastejšie hrubého príjmu), z ktorého žena platila nemocenské poistenie v rozhodujúcom období, čo je spravidla predchádzajúci kalendárny rok. Stanovená je najnižšia aj najvyššia možná hranica, a to vzhľadom na to, že sa každoročne menia najvyšší a najnižší vymeriavací základ, z akého je potrebné platiť odvody.
- Minimálne tehotenské na kalendárny deň je teda tento rok v sume 9,40 eura a maximálne tehotenské 14,10 eura za deň.
- To znamená, že tehotná žena dostane najnižšie tehotenské 282,10 eura, resp. 291,40 eura, podľa toho, či má mesiac 30, alebo 31 dní.
- Najvyššie tehotenské je 423,20 eura alebo 437,30 eura mesačne, podľa toho, či má mesiac 30, alebo 31 dní.
- Výšku dávky neovplyvňuje žiaden iný príjem ani dávka, ktorú žena dostáva. Popri jej poberaní môže teda zároveň pracovať, podnikať alebo poberať iné dávky, ako je napríklad materské, nemocenské či rodičovský príspevok. Nárok na tehotenské to neovplyvní.
Ukončenie vyplácania dávky
- Sociálna poisťovňa dávku poskytuje do skončenia tehotenstva, a to aj v prípade, že sa neskončí pôrodom, ale aj umelým prerušením tehotenstva alebo spontánnym potratom.
- Po ukončení tehotenstva je potrebné pobočke Sociálnej poisťovne zaslať Potvrdenie o skončení tehotenstva, ktoré vystaví lekár zdravotníckeho zariadenia, v ktorom bolo tehotenstvo ukončené, alebo gynekológ, ktorý sa o ukončení tehotenstva dozvedel. Gynekológ na tlačive potvrdí dátum ukončenia tehotenstva.

Tehotenské štipendium
Účel dávky:
Podporovať študentky, ktoré čakajú dieťa, motivovať ich, aby si ho nechali a nepodstúpili interrupciu.
Kto môže dostať dávku:
Tehotná študentka vysokej školy alebo plnoletá žiačka strednej školy, ktorá má trvalý pobyt v SR.
Podmienky nároku na dávku:
- O štipendium treba písomne požiadať, priložiť lekárske potvrdenie o tom, že sa začal 27. týždeň pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom, teda 13. týždeň tehotenstva, a potvrdenie Sociálnej poisťovne, že študentke nevznikol nárok na výplatu tehotenského.
- Ak študuje na viacerých vysokých školách, žiadosť podáva len na jednej z nich.
Výška dávky:
200 eur mesačne.
Vyplácanie dávky: Vypláca ju škola. O priznaní dávky vysokoškoláčke rozhoduje rektor alebo, ak to ustanoví štatút vysokej školy, dekan fakulty. V prípade stredoškoláčky ho priznáva riaditeľ školy.
Ukončenie vyplácania dávky:
- Dávku študentka prestane poberať, ak jej vznikol nárok na výplatu tehotenského.
- Ak sa skončilo tehotenstvo.
- Ak skončila štúdium.
- Ukončenie tehotenstva treba oznámiť do desiatich pracovných dní, ak skončilo inak ako narodením dieťaťa.

Vyrovnávacia dávka v tehotenstve
Účel dávky:
Kompenzovať tehotnej žene stratu príjmu, ak kvôli tehotenstvu musela byť preradená na inú slabšie platenú prácu.
Podmienky nároku na dávku:
- Ak je žena počas tehotenstva preradená na inú slabšie platenú prácu, pretože výkon dovtedajšej práce je zakázaný tehotným ženám podľa vládneho nariadenia z roku 2004.
- Ak dovtedajšia práca podľa lekárskeho posudku ohrozuje tehotenstvo a žena musí byť preradená na slabšie platenú pozíciu.
Výška dávky:
55 percent z rozdielu medzi mesačným vymeriavacím základom a základom, z ktorého žena platí poistné na nemocenské poistenie po preradení na inú prácu – zjednodušene povedané – 55 percent rozdielu medzi dovtedajším a súčasným hrubým príjmom.
Vyplácanie dávky:
Každý kalendárny mesiac, a to aj v prípade, že preradenie na inú prácu netrvalo celý kalendárny mesiac, výška dávky sa však pomerne upraví.