Fio bankaFio banka

Od 30 do 16 000 eur pokuta za daňové priznanie. Na tieto veci si dajte pozor, inak prídete zbytočne o stovky eur

Blížiaci sa termín daňových priznaní opäť preverí schopnosť malých daňovníkov vyznať sa v zložitých formulároch. V ohrození sú najmä zamestnanci a živnostníci, ktorí sa s daňovou administratívou stretávajú zriedka, zväčša len raz do roka pri vypĺňaní tlačiva.

16.03.2025 06:00
debata (9)
Kedy nám účet urobí daňové priznanie a kedy budeme platiť úsmevom?
Video
Zdroj: TV Pravda

Ako upozorňuje Eva Mihalíková, účtovníčka zo spoločnosti NeoTax: “Chybovosť pri vypĺňaní je určite najväčšia u zamestnancov. Hoci vychádzajú z potvrdení o príjmoch od zamestnávateľov, ak pracovali vo viacerých zamestnaniach, musia jednotlivé položky spočítať a prikladať do príloh. Vo formulároch pre zamestnancov je navyše viac políčok, ktoré si treba dôkladne skontrolovať.”

Najčastejšie chyby pri daňových priznaniach

„Najväčším kameňom úrazu pri daňových priznaniach je daňový bonus na dieťa. Zamestnanci si napríklad chybne uplatňujú bonus iba v tých mesiacoch, ktoré pracovali napriek tomu, že naň majú nárok za celý rok,“ hovorí Eva Mihalíková. Okrem toho majú možnosť pre účely daňového bonusu na dieťa započítať si aj príjem partnera. „SZČO a zamestnanci túto možnosť veľmi nevyužívajú, pretože o nej pravdepodobne nevedia,“ dodáva odborníčka.

Častou chybou je aj nesprávne uplatnenie si nezdaniteľnej časti základu dane. „Zamestnanci ju odpíšu z potvrdenia o príjme, na ktorom nemusí byť jej celková výška, ale len časť, ktorá pripadá na obdobie, kedy pracovali,“ upozorňuje zároveň.

„Často sa stretávame aj s tým, že SZČO si neuplatňujú paušálne výdavky, hoci sú pre nich výhodnejšie. Namiesto toho si účtujú preukázateľné výdavky na základe daňovej evidencie,“ konštatuje Eva Mihalíková. Medzi ďalšie, veľmi časté nedostatky patrí podľa spoločnosti NeoTax neuvedenie niektorých príjmov, napríklad z dividend, ktoré boli zdanené v zahraničí. Problémom je aj nepriloženie správnych príloh, napríklad potvrdenia o príjmoch zo závislej činnosti.

Hrozia pokuty

Odborníčka upozorňuje, že za nepodanie daňového priznania v termíne hrozí pokuta 30 EUR až 16 tisíc EUR. Od prvého dňa po termíne okrem toho začína bežať aj penále za každý deň omeškania úhrady dane.

Daňové úrady sa však nesnažia daňovníkov zbytočne trestať. „S potešením konštatujem, že komunikácia s daňovými úradmi sa v posledných rokoch výrazne zlepšila a správcovia dane sú obvykle naklonení v prípade nejakých problémov pomôcť,“ hovorí Eva Mihalíková.

Často dochádza aj k tomu, že daňovníci síce podajú daňové priznanie, ale neuhradia daň z príjmu. Pre podanie priznania a zaplatenie dane však platí rovnaký termín. V opačnom prípade to daňový úrad eviduje ako nedoplatok na dani a daňovníkovi hrozia sankcie.

Problematická úhrada dane

Kameňom úrazu môže byť aj samotná úhrada dane. „Uhradiť daň na správne číslo účtu so správnymi údajmi môže byť pomerne zložitý proces,“ približuje Eva Mihalíková z NeoTax. Každý daňovník má totiž pridelený osobný účet a teda aj svoje vlastné číslo účtu, na ktorý treba zaplatiť daň. „Pred úhradou dane je potrebné si správne vyskladať číslo účtu, ktoré pozostáva zo správneho predčíslia a osobitného účtu daňovníka. Najčastejšou chybou pri úhrade je, že si daňovníci vygenerujú IBAN bez predčíslia, alebo s nesprávnym predčíslim,“ upozorňuje odborníčka.

Daňový úrad platbu na nesprávny účet automaticky vracia, pričom túto skutočnosť si daňovníci často nevšimnú. Vzniká im preto nedoplatok na dani, o ktorom nevedia, až kým ich daňový úrad nevyzve na úhradu. Táto výzva prichádza obvykle až po splatnosti dane a okrem nedoplatku tak daňovník musí zaplatiť aj penále z omeškania. Pri elektronickom podaní je chybovosť nižšia, pretože na portáli Finančnej správy je možné si vygenerovať príkaz na úhradu dane vrátane príslušného QR kódu, alebo je možné daň priamo cez portál aj zaplatiť.

Najčastejšie formálne chyby, ktoré vás môžu stáť peniaze

  • Nezaškrtnutie políčka na vrátenie poplatku, alebo daňového bonusu v patričnom oddiele. „Ak má daňovník preplatok napríklad 400 EUR a nezaškrtol, že ho chce vrátiť, tak sa k tým peniazom nedostane,“ upozorňuje Eva Mihalíková z NeoTax. Dodáva, že daňový úrad na túto skutočnosť nie je povinný upozorniť.
  • Podanie priznania v papierovej podobne, hoci daňovník má povinnosť podať ho elektronicky. Daňový úrad vyzve najskôr daňovníka na nápravu telefonicky, potom poštou. Ak k náprave nedôjde, priznanie sa považuje za nepodané. Chybou je aj odoslanie daňového priznania alebo dokladu na všeobecný e-mail daňového úradu. Takéto podania sa automaticky považujú za neplatné.
  • Neuvedenie správneho počtu príloh pri daňovom priznaní typu B. „Počet príloh pri type B je veľmi zmätočný, pretože formulár má 4 prílohy, ktoré sú jeho súčasťou, napriek tomu, že očíslované sú iba 3. Máme obvykle problém klientov presvedčiť, že 4 je správny počet, aj keď tak nie sú očíslované,“ dopĺňa Eva Mihalíková.
  • Nepodpísanie oddielu s darovaním dvoch percent.

Problém vybrať správne tlačivo

Veľmi častou chybou býva voľba nesprávneho typu tlačiva. K dispozícii sú dva formuláre priznania dane z príjmov fyzických osôb:

Daňové priznanie typu A: podávajú ho zamestnanci, za ktorých zamestnávateľ neurobil ročné zúčtovanie dane, alebo ktorí si chcú podať daňové priznanie sami, zamestnanci s príjmom zo zahraničia, pracovníci na dohodu o vykonaní práce alebo na dohodu o pracovnej činnosti, alebo dohodári s príjmom zo zahraničia, študenti pracujúci na dohodu o brigádnickej práci študenta, dôchodcovia pracujúci na dohodu alebo pracovný pomer.

Daňové priznanie typu B: týka sa zamestnancov, ktorí vykonávajú aj podnikateľskú činnosť. Ďalej pracovníkov, ktorí majú aj iný príjem, napríklad z prenájmu, z predaja virtuálnej meny, z predaja nehnuteľnosti, pracovníci na dohodu, ktorí majú aj iný príjem. Rovnako sem patria aj živnostníci, umelci, autori, lekári a advokáti, či študenti, ktorí majú okrem brigádnickej práci aj iný príjem.

Pomôckou pre daňovníkov môžu byť online aplikácie

Daňovníci sa môžu chýb pri vypĺňaní formulárov vyvarovať využitím online aplikácie. Tie pokročilejšie ponúkajú usmernenia a tipy, vďaka ktorým človek vie, čo a kam presne vyplniť. Aplikácia ich zároveň upozorní, ak nie je správne uvedený niektorý z údajov.

Túto formu asistencie pri spracovaní daňového priznania najviac využívajú zamestnanci, živnostníci a ľudia s kombináciou rôznych príjmov. Zväčšia majú viacero zamestnávateľov alebo druhov príjmov. Preto im aplikácia poskytuje pridanú hodnotu. Dokáže napríklad daňovníka upozorniť, ak zabudol vyplniť niektorý z údajov. Poskytuje mu nápovedu, ktorá ho nasmeruje, čo a kam vyplniť. Aplikácia je formálne prehľadnejšia ako klasický papierový formulár. Texty sú v nej uvedené zrozumiteľnou formou, bez použitia právnických výrazov.

Aplikácia tiež automaticky uplatňuje daňové zvýhodnenia a bonusy v maximálnej možnej výške, na ktorú má daňovník zo zákona nárok. Proces vyplnenia formulára pomocou nej trvá približne 15 minút.

Facebook X.com 9 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #daňové priznanie