2% mame, 2% otcovi a 2% pre neziskový sektor. Takto môžete naložiť po novom so svojimi percentami. Nový rodičovský bonus sa zmenil na asignáciu daní. Touto zmenou chce štát ušetriť približne 285 miliónov eur.
Rodičovský bonus tento rok dôchodcom vyplatený nebude, keďže sa daňové priznanie podáva spätne. Sociálna poisťovňa už nebude rozhodovať o rodičovskom dôchodku za rok 2025 a ani za ďalšie roky. Nahradí ho asignácia podielu zaplatenej dane, ktorú Sociálna poisťovňa na základe údajov z Finančného riaditeľstva SR prvýkrát vyplatí v roku 2026 na základe údajov z daňových priznaní za rok 2025.
Kompenzáciou rodičovského dôchodku je asignácia podielu zaplatenej dane. Deti budú môcť každému rodičovi, ktorý je poberateľom dôchodku (starobného dôchodku, invalidného dôchodku vyplácaného po dovŕšení dôchodkového veku, výsluhového dôchodku vyplácaného po dovŕšení dôchodkového veku a invalidného výsluhového dôchodku vyplácaného po dovŕšení dôchodkového veku), poukázať podiel zaplatenej dane vo výške 2 % na každého rodiča (napr. 2 % na matku a ďalšie 2 % pre otca).
Deti už nemusia Sociálnej poisťovni podávať vyhlásenia
Keďže právna úprava rodičovského dôchodku sa od 1. januára 2025 mení, nie je potrebné Sociálnej poisťovni doručovať vyhlásenia na účely nároku na rodičovský dôchodok (nesúhlas s vyplatením rodičovského dôchodku rodičovi, resp. jeho presmerovanie).
Sociálna poisťovňa bude poukazovať podiel zaplatenej dane poberateľom dôchodku na základe oznámenia Finančného riaditeľstva Slovenskej republiky. Podľa novej právnej úpravy Sociálna poisťovňa prvýkrát v roku 2026 poukáže poberateľom dôchodku podiel zaplatenej dane za rok 2025.
„Za rok 2025 bude rodičovský dôchodok vyplatený až v roku 2026. Ak sa rozhodnete dať 2 % každej z týchto troch kategórií, čiže otcovi, mame alebo neziskovému sektoru, nemôžete to kumulovať, teda nemôžete dať 6 % len neziskovému sektoru alebo 4 % len mame. Ide o tri kategórie, ktoré rozširujeme,“ vysvetlil v septembri minulého roka minister financií Ladislav Kamenický. Zmenu vo vyplácaní rodičovského dôchodku minister financií ospravedlnil tým, že seniori budú stále dostávať vyššiu sumu dôchodkov vďaka trinástemu dôchodku, ktorý súčasná vláda schválila tento rok.
„Zmena spôsobu poskytovania rodičovského dôchodku nebola iniciatívou Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR, ale koaličného konsolidačného tímu, ktorý napráva spúšť vo verejných financiách zanechanú Matovičovou a Hegerovou vládou. Smer, Hlas, Jednota dôchodcov na Slovensku i veľká časť opozície považovali od začiatku rodičovský dôchodok za nespravodlivý a diskriminačný voči seniorom, ktorí deti nemajú, ktorým deti zomreli, alebo ktorých deti sú zdravotne postihnuté. Aj preto sme navrhovali viacero alternatívnych riešení rodičovského dôchodku, ktoré však blokovala strana SNS,“ uviedla Karolína Ducká, riaditeľka komunikácie ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny.

„O 1,5 miliardy eur pripravili seniorov Matovičova a Hegerova vláda zrušením riadneho 13. dôchodku a zmrazením minimálnych dôchodkov. Súčasná vláda teda už na úvod svojho funkčného obdobia vracia seniorom ten istý objem peňazí, o ktorý ich Matovičova a Hegerova vláda obrali,“ vysvetľuje Ducká kroky ministerstva práce.
Rodičovský dôchodok sa neruší, ale po novom bude vyplácaný z daní z príjmov fyzických osôb a nie zo sociálnych odvodov. Ľudia budú môcť naďalej venovať 2 % z daní občianskym združeniam a ďalšie 4 % svojim rodičom na dôchodok, 2 % mame a 2 % otcovi. „Spolu s riadnym 13. dôchodkom pôjde o omnoho štedrejší a spravodlivejší model ako ten, ktorý vymysleli Matovič a Krajniak,“ obhajuje ho riaditeľka komunikácie. Opäť aj pripomína, že Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR má už dlhšie pripravenú legislatívu, ktorá by definitívne vyriešila túto tému odstránením nespravodlivosti a diskriminácie.
Podľa nej by sa rodičom, väčšinou matkám, zarátali roky strávené na materskej či rodičovskej dovolenke tak, akoby riadne pracovali, čím by sa prepočítali a zvýšili ich dôchodky, a to aj spätne. Na túto zmenu je však potrebná novela ústavy, teda aj hlasy opozície, ktorá ich zatiaľ odmieta dodať.
Ako darovať
Fyzické osoby môžu preukázať podiel zo zaplatenej dane vo výške 2 %, ak nevykonávajú dobrovoľnícku činnosť. Ak však v zdaňovacom období odpracovali najmenej 40 hodín ako dobrovoľníci a predložia o tom písomné potvrdenie, môžu poukázať až 3 %. Toto potvrdenie musí obsahovať informácie o trvaní, rozsah a obsah dobrovoľníckej činnosti spolu s jej hodnotením a vydáva ho prijímateľ dobrovoľníckej činnosti na žiadosť dobrovoľníka.
Právnické osoby môžu poukázať 2 % z dane, ak v súvisiacom zdaňovacom období darovali finančné prostriedky vo výške aspoň 0,5 % zaplatenej dane na verejnoprospešné účely subjektom, ktoré nie sú založené na podnikaní. Ak tento dar neposkytli, môžu poukázať iba 1 % z dane.
Komu môžem % podarovať?
Prijímateľom môže byť iba verejnoprávna nezisková organizácia zapísaná v zozname prijímateľov (nájdete ho na webe notar.sk), ktorý každoročne zverejňuje Notárska komora SR do 15. januára kalendárneho roka.
Na zápis do zoznamu prijímateľov je potrebná každoročná registrácia u ktoréhokoľvek notára v období od 1. septembra do 15. decembra.
Notárovi sa pre účely registrácie predkladá:
- rozhodnutie o založení organizácie (vrátane potvrdenia o pridelení IČO),
- stanovy, štatút alebo iný dokument, z ktorého je zrejmý predmet činnosti a údaj, kto je štatutárnym orgánom,
- potvrdenie od Sociálnej poisťovne nie staršie ako 30 dní o tom, že organizácia nemá nedoplatky na poistnom,
- v prípade, že má organizácia aj zamestnancov, vyžaduje sa aj potvrdenie od príslušnej zdravotnej poisťovne, nie staršie ako 30 dní,
- potvrdenie príslušnej banky o vedení účtu, na ktorý má byť podiel dane poukázaný.
Žiadne potvrdenie od daňového úradu sa nevyžaduje.
Dva spôsoby poukázania zaplatenej dane
1. Ak si daňové priznanie podávate sami:
- Vyplňte vyhlásenie na poukázanie podielu zaplatenej dane priamo v daňovom priznaní k dani z príjmov.
- Následne vyplnené daňové priznanie podáte do 31. marca príslušného roka (ak 31. marec pripadá na voľný deň, posúva sa termín na nasledujúci pracovný deň) buď osobne, poštou na daňový úrad príslušný podľa vášho trvalého pobytu alebo elektronicky (dávajte si pozor na to, či sa vás netýka povinná elektronická komunikácia s Finančnou správou SR). Ak tento deň pripadne na sobotu, nedeľu alebo deň pracovného pokoja, posledným dňom lehoty je nasledujúci pracovný deň.
2. Ak za vás podáva daňové priznanie zamestnávateľ:
- Vyhlásenie o poukázaní podielu zaplatenej dane podáte na osobitnom tlačive, ktoré má predpísanú štruktúrovanú formu. (tlačivo nájdete na webe slovensko.sk)
- K vyplnenému tlačivu na účely vyhlásenia doložíte aj potvrdenie od zamestnávateľa o zaplatení dane z príjmov zo zamestnania a podáte ho do 30. apríla príslušného roka osobne alebo poštou na ktorýkoľvek daňový úrad alebo daňový úrad príslušný podľa trvalého pobytu. Ak tento deň pripadne na sobotu, nedeľu alebo deň pracovného pokoja, posledným dňom lehoty je nasledujúci pracovný deň.
Lehoty správcu dane
Po splnení zákonných podmienok prevedie správca dane podiel zaplatenej dane na účet prijímateľa do 3 mesiacov po lehote na podanie vyhlásenia.
Na čo môže prijímateľ financie použiť?
Financie získané z 2 % (3 %) sa môžu použiť len na zákonom stanovený účel, a to na ochranu a podporu zdravia, prevenciu, liečbu, na resocializáciu drogovo závislých v oblasti zdravotníctva a sociálnych služieb, na podporu a rozvoj telesnej kultúry, na poskytovanie sociálnej pomoci, na zachovanie kultúrnych hodnôt, na podporu vzdelávania, na ochranu ľudských práv, na ochranu a tvorbu životného prostredia, na vedu a výskum a na organizovanie a sprostredkovanie dobrovoľníckej činnosti.
Ak prijímateľ nepoužije poskytnutý podiel na uvedené činnosti do konca roka nasledujúceho po roku, v ktorom bol podiel zaplatenej dane poukázaný, je povinný takýto podiel vrátiť do 90 dní správcovi dane miestne príslušnému podľa sídla prijímateľa.
Poukazovanie percentuálneho podielu dane
Fyzická osoba, ktorá podáva daňové priznanie k dani z príjmov, a ktorá chce poukázať podiel zo svojej zaplatenej dane do výšky 2 % alebo 3 % vybranej neziskovej organizácii, je povinná
- vyplniť v daňovom priznaní „Vyhlásenie o poukázaní podielu zaplatenej dane z príjmov fyzickej osoby podľa § 50 zákona“, ktoré sa nachádza v VIII. oddiele daňového priznania typu A a v XII. oddiele daňového priznania typu B (ďalej len „vyhlásenie“); daňové priznanie k dani z príjmov za rok 2024 je fyzická osoba povinná podať v lehote do 31. marca 2025;
- zaplatiť daň vypočítanú v podanom daňovom priznaní, aby nebol vykázaný daňový nedoplatok; za daňový nedoplatok sa v súvislosti s poukázaním podielu zaplatenej dane nepovažuje suma nedoplatku nepresahujúca 5 eur, ako aj nedoplatok evidovaný na dani do 15 dní po uplynutí lehoty na podanie daňového priznania.
Za deň platby pri bezhotovostných prevodoch z bankového účtu sa považuje deň, keď bola platba odpísaná z účtu daňovníka.
Ak daňovník bude vykazovať v 16. deň po uplynutí lehoty na podanie daňového priznania daňový nedoplatok vyšší ako 5 eur, daňový úrad nepoukáže podiel dane vybranému prijímateľovi. Ak teda daňovník podá daňové priznanie v lehote do 31. 3. 2025, nemôže od 15. 4. 2025 vykazovať daňový nedoplatok vyšší ako 5 eur.
