Dobrý plat=úspech? Menej pre Európanov

Je dobrý plat a vysoké príjmy dôvod, aby si človek povedal, že je úspešný? Pre obyvateĺov Ázie skôr áno, pre ľudí zo západnej Európy ani veľmi nie.

31.08.2008 13:24
Peniaze
Ilustračné foto
debata

Takmer 60 percent Číňanov a Thajčanov verí, že peniaze sú najlepším meradlom úspechu. Rovnaký názor zastáva aj nadpolovičná väčšina Indov. Najmenej tento názor podporujú obyvatelia západnej Európy. Úspech spojený s peniazmi síce spája takmer 40 percent Nemcov, ale len 14 percent Britov. Vyplýva to z celosvetového prieskumu Global TGI Barometer.

V Ázii oveľa viac ľudí než v Európe zažilo rýchly nárast príjmov v porovnaní s predošlými rokmi. To by mohlo podľa TGI vyvsvetliť, prečo je v tejto oblasti viac zreteľné nadšenie z finančnej prosperity.

Európania prikladajú menšiu dôležitosť peniazom ako aspektu celkového úspechu – vďaka dlhodobej ekonomickej sile Európy sú jej obyvatelia viac zvyknutí na ekonomickú prosperitu.

V krajinách, kde peniaze nie sú synonymom úspechu, je zložitejšie motivovať pracovníka mzdou, pretože kladie väčší dôraz na životné zážitky. Tie nezávisia ani tak od mzdovej tarify ako o čase strávenom s rodinou a priateľmi.  Iba 14 percent Britov chce obetovať čas s rodinou dosiahnutiu úspechu. Nasledujú Španieli a s odstupom necelá tretina Francúzov.

Naopak, asi polovica ľudí z Brazílie, Saudskej Arábie, Indie a Južnej Afriky by vymenila čas strávený s rodinou za vyššiu sumu na výplatnej páske.

Prieskum ukázal, že ľudia, ktorí pokladajú finančné bohatstvo za dôležitý faktor úspechu, sú tiež veľmi spokojní so svojím štandardom života. Takmer 70 percent Indov všetkých príjmových skupín uviedlo, že sú veľmi šťastní a 75 percent Thajčanov žije šťastný život – taký, aký je. So životným štandardom je však spokojných iba 53 percent Španielov a 44 percent Francúzov.

Voľný tok investícií do rozvíjajúcich sa trhov v ostatných desaťročiach priniesol prvýkrát významné ekonomické príležitosti mnohým ľuďom na celom svete. Vlády v rozvíjajúcich sa krajinách sa stále viac zapájajú do celosvetovej ekonomiky, čo umožnilo podnikateľom v týchto regiónoch založiť úspešné podniky a vytvoriť nové pracovné miesta.

debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy