INEKO: Na splnenie sľubu učiteľom musí koalícia zvyšovať ich platy rýchlejšie

20.06.2009 12:29
Eugen Jurzyca
Eugen Jurzyca Autor:

Vládna koalícia nezvyšuje učiteľské platy tak, ako sľubovala. Vyplýva to z analýzy plnenia vládnych sľubov, ktorú urobil Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO).

„Platy učiteľov mierne presahujú priemer v hospodárstve, ale na dosiahnutie cieľa 1,2-násobku by potrebovali zhruba dvojnásobné tempo rastu,“ informoval riaditeľ INEKO Eugen Jurzyca.

Podľa neho, kým v roku 2006, keď k moci nastupoval kabinet Roberta Fica, bol priemerný plat učiteľa 18 455 korún, v roku 2008 dosahoval 21 974 korún. V roku 2006 tak predstavovala priemerná mzda učiteľa 98 percent priemerného platu v národnom hospodárstve, v minulom roku to bolo 101 percent.

Podľa INEKO, koaličným stranám sa darí plniť sľuby v oblasti školstva, kultúry a športu ani nie na polovicu (46 percent). Za najväčšie úskalie považuje nenapĺňanie sľubu, že dostanú viac peňazí zo štátneho rozpočtu.

„Podiel výdavkov do školstva či kultúry na HDP je naďalej nižší než v posledný rok predchádzajúcej vlády, hoci strany vládnej koalície sľubovali opak,“ dodal Jurzyca.

Výdavky ministerstva školstva v roku 2006 dosiahli 3,01 percenta HDP, tento rok majú byť na úrovni 2,9 percenta HDP. Kultúra si má tiež pohoršiť. Kým v roku 2006 výdavky predstavovali 0,69 percenta HDP, tento rok budú 0,66 percenta HDP.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku