O 15 rokov bude na dvoch pracujúcich jeden dôchodca

O pätnásť rokov sa počet dôchodcov na Slovensku zvýši o 43 percent, ľudí v produktívnom veku zase ubudne o 9 percent. Na jedného dôchodcu tak budú robiť približne iba dvaja pracujúci. Na tento fenomén starnutia populácie upozorňuje analytik UniCredit Bank Dávid Dereník, ktorý vychádza z údajov Výskumného demografického centra.

12.12.2010 15:15
Stres, práca, úradník, únava Foto:
Ilustračné foto
36

V súčasnosti pripadajú na jedného dôchodcu v SR takmer štyria ľudia v produktívnom veku. Na potrebu zohľadňovať aj tento demografický vývoj pri určovaní výšky dôchodkov upozornil šéf rezortu práce Jozef Mihál. „Vôbec sa nezohľadňuje to, ako sa nám menia pomery pracujúcich,“ vysvetlil na štvrtkovej tlačovej konferencii.

Ako dodal, bol by rád, keby aj tento jav bol súčasťou parametrov na výpočet dôchodkov, ktorými sú inflácia a rast priemernej mzdy. „Keď raz počet dôchodcov pribúda, rast zamestnancov stagnuje, ten systém nebude fungovať,“ konštatoval.

Minister sa pokúša presadiť zmenu výpočtu dôchodkov. Doteraz sa mu však nepodarilo presadiť návrh na zmenu valorizácie z percentuálnej na pevnú sumu a rast zohľadňujúci iba infláciu. V súčasnosti pracuje na inom priechodnom návrhu.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
36 debata chyba