Kratší pracovný čas? Budú nižšie platy či menej práce, hrozia firmy

Skrátenie týždenného pracovného času zo 40 na 35 hodín týždenne pri zachovaní výšky mzdy by malo podľa člena prezídia Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ) Ľuboša Sirotu fatálne dôsledky na existenciu mnohých významných firiem. Mzdové náklady by sa pri tomto kroku zamestnávateľom zvýšili o 15 percent, tvrdí.

19.01.2011 13:30
Práca, zamestnanie Foto:
Ilustračné foto
debata

„Buď by sa zamestnancom alikvotne znížila mzda, alebo by to vyvolalo zvýšenie nezamestnanosti o 5 až 10 percent,“ upozornil viceprezident RÚZ Jozef Špirko. Malo by to totiž podľa neho negatívne dôsledky na sektory, ako sú textil, služby, stavebníctvo, či poľnohospodárstvo.

Zákonník práce podľa RÚZ nesmie brániť tvorbe pracovných miest. Zamestnávatelia žiadajú zrušiť súbeh výpovednej lehoty a odstupného. Odstupné podľa zamestnávateľov predstavuje neadekvátnu pokutu za prepustenie zamestnanca. „Je to najväčším problémom pri vytváraní trvalých pracovných miest,“ uviedol Sirota. Ďalšou z požiadaviek RÚZ je vypustenie súčasnej trojmesačnej lehoty zákazu obnovenia pracovného miesta po jeho zrušení.

Zamestnávateľom sa tiež nepáči povinnosť žiadať o súhlas úrad práce a sociálnych vecí pri prepustení zdravotne postihnutého občana, čo podľa nich predstavuje efektívnu prekážku zamestnávania postihnutých. „Úrady práce tento súhlas nedávajú a preto zamestnávatelia takéhoto zamestnanca prepustiť nemôžu,“ upozornil Špirko. Vypustením tohto ustanovenia sa podľa neho zvýši šanca, že si zdravotne postihnutý nájde prácu.

Z pracovného kódexu by sa mali podľa RÚZ vypustiť minimálne mzdové nároky podľa stupňa náročnosti práce. Minimálna mzda v regiónoch s nižšou priemernou mzdou predstavuje podľa zamestnávateľov reálnu prekážku pri tvorbe pracovných miest. „Minimálna mzda môže byť dohodnutá v kolektívnej zmluve,“ tvrdí RÚZ.

Odborári začali petičnú akciu za vypísanie referenda proti vládou chystaným zmenám v Zákonníku práce. Požadujú, aby sa súčasný týždenný pracovný čas skrátil zo 40 hodín na 35 hodín pri nezmenenej výške mzdy. Nadčasy by sa mali podľa odborárov znížiť na 80 hodín ročne zo súčasných 150 hodín, pričom Zákonník práce by mal podľa nich zachovať práva zamestnancov minimálne v súčasnej podobe. Referendum môže prezident vyhlásiť v prípade, ak petičnú akciu za jeho vyhlásenie podporí aspoň 350 tis. občanov.

Facebook X.com debata chyba Newsletter