Premiér chce rýchlejší rast minimálnej mzdy

Premiér Robert Fico je za rýchlejšie tempo rastu minimálnej mzdy. Ak si textilky myslia, že budú ľudí zdierať za 8100 Sk, nech to zabalia a my ich rekvalifikujeme, tvrdí.

19.08.2008 14:53
Peniaze 2 Foto:
Ilustračné foto
debata

Tempo rastu minimálnej mzdy by mohlo byť podľa premiéra Roberta Fica rýchlejšie. „Čo je to za mzdu, ktorá je 8 100 korún hrubého? Ak sa textilný priemysel domnieva, že bude dlhodobo takto vydierať ľudí, alebo zdierať ľudí za 8 100 korún, nech to radšej zabalí a my sa radšej pokúsime rekvalifikáciou týchto ľudí umiestniť niekde inde,“ vyhlásil Fico.

Podľa neho argumentovať v roku 2008, keď priemerná mzda je vyššia ako 20 000 korún, tým, že „zvýšením minimálnej mzdy z 8 100 na 8 900 korún spôsobíme rast nezamestnanosti, je úplne smiešne“.

Fico zároveň dodal, že v čase, „keď sme svedkami zdražovania potravín, celosvetovej krízy v cenách energií, je potrebné ľuďom korunu po korune pridávať, aby toto ťažké obdobie zvládli“.

Premiér Robert Fico spolu s ministerkou práce Vierou Tomanovou budú presadzovať, aby sa minimálna mzda od začiatku budúceho roka zvýšila zo súčasných 8 100 Sk aspoň 8 900 Sk. Odborári a zamestnávatelia sa na výške minimálnej mzdy nedohodli. Ministerka práce je povinná na rokovanie vlády predložiť návrh na zvýšenie minimálnej mzdy na 8 690 Sk. Počas minulého týždňa uviedol, že skúmajú, či ministerka môže predložiť aj návrh s vyššou sumou. Ak to nedovolia zákony, bude chcieť, aby sa novelizovali v skrátenom legislatívnom konaní.

debata chyba
Flowers