Británia už tak neláka, ani Slovákov

Počet Čechov a Slovákov odchádzajúcich do Británie za prácou sa v tomto roku znižuje. Podobne je to aj s pracovníkmi z ďalších nových krajín EÚ.

20.11.2008 19:29
London Eye Foto:
Vyhliadkové koleso London Eye v Londýne.
debata

Taktiež klesá celkový počet prisťahovalcov do Británie, ale vzhľadom na menší počet vysťahovalcov z britských ostrovov čistý prírastok stále rastie. Vyplýva to z údajov, ktoré vo štvrtok zverejnil britský štatistický úrad.

Podľa štatistík ministerstva vnútra v treťom štvrťroku sa z ôsmich nových krajín EÚ (Česko, Slovensko, Poľsko, Maďarsko, Litva, Lotyšsko, Estónsko, Slovinsko) prisťahovalo 38-tisíc ľudí, pričom vlani v rovnakom období to bolo 57-tisíc ľudí a pred dvomi rokmi 65-tisíc ľudí.

Tento pokles sa pripisuje hospodárskym problémom Británie a úrady podľa britských denníkov predpokladajú, že počet imigrantov z nových krajín EÚ sa bude aj naďalej znižovať.

Štatistiky vychádzajú z počtu pracovných registrácií, ktoré na ministerstve vnútra podávajú občania EÚ. Čísla sú teda do značnej miery odhadom.

Ministerstvo vnútra v úvode svojej správy konštatuje, že občania týchto krajín prichádzajú do Británie pracovať, prispievajú na britskú ekonomiku a žiadajú len málo zo systému sociálneho zabezpečenia.

Najviac prisťahovalcov spomedzi ôsmich krajín prichádza z Poľska (65 percent) a Slovenska (12 percent). Čechov sú približne štyri percentá.

V prvom štvrťroku sa registrovalo 5440 Slovákov, v treťom už menej – 4100.

Väčšina prisťahovalcov, až 79 percent, má 18 až 34 rokov. Ľudia z týchto štátov však zarábajú podstatne menej, ako Briti. Ich priemerná mzda bola v ostatnom štvrťroku 290 libier týždenne, Briti mali v priemere 438 libier.

debata chyba