Platy nepokryjú zdražovanie tretine ľudí

Vyše šesťstotisíc zamestnaným by sa tento rok malo, napriek dvíhaniu cien, žiť lepšie. Najmä ľudia pracujúci v priemysle sa môžu tešiť nielen na vyššiu výplatu, ale viac im zostane na míňanie aj po odrátaní rastúcich nákladov na bývanie či potraviny. Pritiahnuť si opasky bude, naopak, nútených viac ako pol milióna ľudí. Ak im aj zamestnávateľ mierne zvýši plat, väčšiu časť z neho, ak nie celé zvýšenie, pohltí zdražovanie.

04.03.2011 06:00
Euro, peniaze, výplata, mzda Foto:
Ilustračné foto
debata

Kým vlani rástla reálna mzda, teda plat po odpočítaní tempa zdražovania, priemerne o 2,2 percenta, v tomto roku sa očakáva len 0,2-percentný reálny nárast. Ak zamestnanec s priemernou mzdou 769 eur dostane od firmy očakávané priemerné zvýšenie platu o 3,7 percenta, na konci mesiaca uvidí na výplatnej páske o 29 eur viac. Po odrátaní zvýšených výdavkov pre rast cien si v skutočnosti mesačne polepší o 1,5 eura. Vlani mu pritom vďaka pomalému rastu cien zostalo na účte mesačne vyše sedem eur navyše.

Vývoj platov podľa regiónov
  priemerná mzda medziročná zmena
Bratislavský kraj 991 +2,2 %
Trnavský kraj 705 +2,3 %
Nitriansky kraj 636 +1,8 %
Trenčiansky kraj 657 +3,5 %
Žilinský kraj 686 +4,4 %
Banskobystrický kraj 635 +5,0 %
Prešovský kraj 594 +3,7 %
Košický kraj 716 +4,7 %

Zdroj: ŠÚ SR

Napriek očakávanému rastu cien tovarov a služieb o 3,5 percenta si tak časť zamestnancov pracujúcich najmä v priemysle polepší. „Kia Motors Slovakia zvýšila základné mzdy zamestnancov od februára tohto roku priemerne o 4,25 percenta. Spoločnosť garantuje zvýšenie miezd všetkých pozícií minimálne na úrovni tri percentá, pričom platy operátorov pracujúcich pri výrobe automobilov a motorov stúpnu viac,“ potvrdil Dušan Dvořák, hovorca automobilky.

Ako by mali rásť platy v jednotlivých odvetviach v tomto roku
verejná správa a železnice –0,5 %
trhové služby +4,8 %
priemysel +5,4 %
stavebníctvo +3,3 %

Zdroj: ŠÚ SR

Celkovo by podľa rezortu financií mali platy v priemysle v tomto roku stúpnuť o 5,4 percenta. Reálne by tak mal ľuďom po odrátaní zvýšených nákladov na život stúpnuť príjem o 1,8 percenta.

Väčšina ľudí by si mala zachovať životný štandard z vlaňajška. „V odvetviach, ako je napríklad veľkoobchod a maloobchod, kde stále cítiť váhavý spotrebiteľský dopyt, budú zamestnávatelia zrejme opatrní pri tvorbe nových pracovných miest aj pri raste platov,“ konštatoval Vladimír Vaňo, analytik Volksbank.

Horšie sa však bude žiť ľuďom, ktorých vypláca štát. „Ďalší veľkí zamestnávatelia, ako napríklad verejná správa, pracovníci v oblasti sociálneho zabezpečenia, školstva, zdravotníctva, ktoré tvoria necelých 22 percent zamestnancov, sa musia pripraviť v niektorých prípadoch na škrtanie miest či znižovanie platov,“ doplnil Vaňo.

Práve v oblasti verejnej správy či železníc by mali v tomto roku platy klesnúť o pol percenta. V skutočnosti im reálne mzdy klesnú o 3,9 percenta. Učiteľom, ktorým by platy mali tento rok vo väčšine prípadov zostať na rovnakej úrovni, tak klesne reálna mzda o 3,5 percenta.

Z regiónov si najviac prilepšia obyvatelia stredného a východného Slovenska. „Regióny na strednom a východnom Slovensku reagujú na oživovanie hospodárstva oneskorene. Napríklad v okolí Banskej Bystrice rástli mzdy vlani o päť percent, v Prešovskom kraji o 3,7 percenta. Práve regióny s vysokou nezamestnanosťou a nízkymi mzdami by mohli v tomto roku zaznamenať výraznejší rozvoj,“ vysvetlil Dávid Dereník, analytik UniCredit Bank.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba