V bani sa zarába priemerne 795 eur

V okrese Prievidza si hľadá prácu takmer desaťtisíc ľudí. Jedinou šancou, ako v regióne dobre zarobiť, je náročná práca v bani.

15.06.2011 06:42
debata

Hornonitrianske bane Prievidza sú najväčším zamestnávateľom na hornej Nitre i v Trenčianskom kraji. Zamestnanci si tu v porovnaní s minulým rokom na platoch polepšia takmer o 24 eur.

„Od apríla tohto roku vstúpila do platnosti nová kolektívna zmluva, ktorá predpokladá priemerný medziročný rast platov vo výške troch percent,“ povedala Adriana Siváková, hovorkyňa Hornonitrianskych baní Prievidza. Minuloročný priemerný plat 795 eur v hrubom je tiež o niečo vyšší ako celoslovenský priemer.

Konkrétna výška platov robotníkov závisí od rizikovosti práce, a tak k najlepšie plateným patria ľudia živiaci sa rúbaním a razením uhlia. „Priemerný plat je čarovné slovíčko, ľudia pracujúci v najviac rizikových podmienkach zarábajú okolo tisíc eur mesačne. Ale tí na povrchu majú aj o polovicu menšie platy,“ povedal Jozef Talian, šéf odborov Hornonitrianskych baní. Dobývaním uhlia sa živil už jeho otec a dnes tu spoločne s ním pracuje i syn.

„Je to nebezpečná práca, ale má svoje čaro a kto si ju obľúbi, vie sa jej upísať na celý život,“ dodal Talian. Práca v podzemí vie totiž baníkov chytiť za srdce. „Ideme do neznáma, nikdy nevieme, na čo môžeme natrafiť, riskujeme životy, no napriek tomu je to niečím krásne,“ rozpráva Talian. Ľudia pracujúci pod zemou dnes vnímajú aj to, že v porovnaní s minulosťou nie je už ich práca tak dobre platená a ani istá. Podnik už dlhé roky funguje najmä vďaka štátnym dotáciám.

„V oblasti energetiky sú rizikom, ale súčasne aj príležitosťou, neistoty z hľadiska budúceho vývoja jadrovej energetiky, cien ropy a zemného plynu,“ dodala Siváková. Dopytu po uhlí by tak mohlo pomôcť plánované obmedzovanie výroby jadrovej energie v Nemecku. „Tiež pri očakávanom raste slovenskej ekonomiky predpokladáme priaznivý dosah na energetický priemysel z hľadiska objemu produkcie,“ dodala Siváková.

Hornonitrianske bane Prievidza sú hlavným dodávateľom energetického uhlia pre Slovenské elektrárne a Elektrárne Nováky. Sú tak súčasťou palivovo–energetickej sústavy Slovenskej republiky a na základe dlhodobej spolupráce s týmito podnikmi predpokladajú stabilný odber svojej produkcie v tomto i budúcich rokoch.

debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy