Slováci zarábajú horšie ako Česi, ale lepšie ako Maďari

Priemerný plat na Slovensku bol podľa online platového prieskumu Platy.sk o 11 % nižší ako priemerný plat v Českej republike. Oproti Maďarsku zarábajú zamestnanci na Slovensku v priemere o 12 % viac.

26.10.2011 07:00
Euro, peniaze, plat, mzda Foto:
Ilustračné foto
debata

Na Slovensku sú ľudia platení najlepšie spomedzi uvedených štátov len ak pracujú vo farmácii, v centrách zdieľaných služieb alebo vo výrobe a rozvode elektriny, informovala PR manažérka spoločnosti Profesia Lucia Burianová.

Na Slovensku bol priemerný mesačný plat v treťom štvrťroku tohto roku v hrubom 896 eur. Najviac zarábali ľudia pracujúci v odvetviach, ako sú informačné technológie, leasing, telekomunikácie, farmácia a bankovníctvo.

Najhoršie platení sú podľa online platového prieskumu Platy.sk ľudia pracujúci v odvetviach sociálna starostlivosť, reštaurácie, bary, jedálne a textilná, odevná a kožiarska výroba.

V porovnaní s najbližšími susedmi nevychádzajú platy na Slovensku (896 eur) najlepšie. V priemere nedosahujú úroveň hrubých platov v Českej republike (1003 eur) a ani vo viacerých odvetviach úroveň miezd v Maďarsku. Platy na Slovensku sú vyššie ako priemerné hrubé mzdy v Maďarsku (797 eur), no vo viacerých odvetviach, ako napríklad papierenstvo a telekomunikácie, zarobia ľudia v Maďarsku viac ako na Slovensku.

Do Českej republiky sa podľa výsledkov prieskumu oplatí odísť za vyššími zárobkami v podstate ľuďom z ktoréhokoľvek odvetvia.

„Vo väčšine odvetví totiž slovenské platy ani po takmer dvadsiatich rokoch od rozdelenia nedohnali české platy. Výnimku, kedy sú ľudia v Českej republike platení horšie ako na Slovensku, tvoria tri odvetvia, farmácia, výroba, rozvod elektriny a centrá zdieľaných služieb. Ide však o rozdiel niekoľko málo percent, čo v prepočte znamená rozdiel ani nie sto eur,“ uviedla Burianová.

debata chyba