Vo fabrikách sa reálne platy zmrazia

Plány ministerstva financií o tom, že reálne platy ľuďom porastú na budúci rok takmer o jedno percento nad očakávanú 2,6–percentnú infláciu, sú z pohľadu niektorých firiem príliš optimistické.

04.11.2011 13:03
Euro, peniaze, peňaženka Foto:
Ilustračné foto
debata

Napríklad odborári v Panasonicu Krompachy sa budú snažiť o rast platov minimálne na úrovni zvyšovania cien, ale jednoduché to nebude.

„V tejto chvíli viem povedať, že urobíme všetko preto, aby ľudia neprišli o miesta a aby zamedzenie prepúšťania nebolo na úkor platov,“ povedal Branislav Filip, šéf odborov firmy Panasonic Krompachy.

„V našom podniku dosť strácame prácu pre zvyšovanie automatizácie. Síce nemáme menej objednávok, no s novými strojmi sme schopní s menším počtom ľudí vyrobiť viac,“ dodal Filip.

Podľa zamestnávateľov sa platy výraznejšie dvíhať nebudú. „Ľudia by sa tiež mali pripraviť na prepúšťanie, a to hlavne pri nízko kvalifikovaných pozíciách,“ povedal viceprezident zväzu strojárskeho priemyslu Slovenskej republiky Juraj Borguľa.

Najviac optimistickí sú, čo sa týka zvyšovania platov, ľudia pracujúci v automobilovom priemysle. „Naša firma si žije vlastný život a súčasná kríza sa nás vôbec netýka,“ tvrdí šéf odborov v žilinskej automobilke Kia Miroslav Chládek.

Tento rok by tak podľa neho mala automobilka vyrobiť rekordných 250–tisíc automobilov. „K tomuto výsledku prispeli aj zamestnanci, a tak sa budeme snažiť, nech sa ich práca odrazí i na raste platov,“ dodal Chládek.

O konkrétnom čísle zatiaľ hovoriť nechce, keďže odbory práve včera začali prípravy na rokovania o budúcoročnom raste platov. Optimistická je zatiaľ aj samotná automobilka. „Naše plány zatiaľ stále počítajú s rastom predaja automobilov,“ povedal Dušan Dvořák, hovorca automobilky Kia.

Podľa podnikov sa však zlé časy začínajú pomaly prejavovať na sťahovaní výroby od subdodávateľov. „V kríze je tendencia podnikov sťahovať výrobu k sebe,“ potvrdil Borguľa. Vo veľkých podnikoch sa tak prepúšťanie neprejaví, u malých k nemu príde pre stratu zákaziek. Naposledy prepustili 1 400 ľudí z fabriky Hansol Technics Europe neďaleko Trnavy. Dodávateľ Samsungu totiž pre nedostatok zákaziek nemal pre svojich zamestnancov žiadnu prácu.

Optimistická nemusí byť ani budúcnosť automobilového priemyslu. „Ak naozaj príde k v Európskej únii k recesií, tak ľudia zákonite prestanú kupovať tovary dlhodobej spotreby, ako sú automobily,“ uzavrel Borguľa.

debata chyba