Najviac hodín v únii odpracujú Gréci, Česi a Slováci

, 02.08.2013 16:12
Práca, zamestnanie, nezamestnanosť, profesia
Ilustračné foto Autor:

Gréci, Česi a Slováci majú na konte najviac odpracovaných hodín týždenne spomedzi štátov Euróspkej únie.

Slováci odpracujú v hlavnom zamestnaní týždenne v priemere 40,8 hodiny, čo je tretí najvyšší počet v EÚ. Predstihli ich Česi (40,9 hodiny) a na čele rebríčka sú Gréci (42 hodín). Informoval o tom v piatok Český štatistický úrad. Dôvodom vysokého počtu hodín je podľa štatistikov nízky podiel úväzkov na skrátenú pracovnú dobu.

Zatiaľ čo vlani predstavoval podiel úväzkov na skrátenú pracovnú dobu EÚ 19,2 percenta, na Slovensku to boli len štyri percentá, v Česku iba päť percent. V Grécku 7,6 percenta, ale napríklad v Holandsku až 49,2 percenta.

„Podiel čiastočných úväzkov zásadným spôsobom ovplyvňuje, koľko hodín v priemere každá zamestnaná osoba zvyčajne odpracuje,“ uviedli štatistici.

Priemerný počet odpracovaných hodín vlani bol za celú EÚ 37, hodiny. „V Holandsku sa odpracovalo v priemere o desať hodín týždenne menej než v Česku (rovnak ako na Slovensku – pozn. red.). Nižší je aj vo všetkých severských štátoch, Írsku a Nemecku,“ uviedla Marta Petráňová z oddelenia pracovných síl a rovnakých príležitostí ČSÚ.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Grécko #práca #profesia #Česko #Slovensko
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku