Vo firmách sú často hady v oblekoch, varujú psychológovia

Vo vysokých pozíciách vo firmách je výskyt psychopatov a sociopatov oveľa vyšší ako v iných pozíciách či zamestnaniach. Povedal to v utorok na tlačovej konferencii v Bratislave psychológ Martin Jakubek.

12.11.2013 16:07
Oblek z Ozety Foto:
Ilustračné foto
debata (2)

Ľudia s týmito poruchami sú často podľa jeho slov mimoriadne inteligentní a výborní manipulátori. Kanadskí psychológovia Paul Babiak a Robert D. Hare takýchto šéfov nazývajú hadmi v oblekoch. „Šéfovia s týmto typom porúch osobnosti sa vyznačujú tromi základnými vlastnosťami,“ poznamenal. Ide o narcizmus, machiavellizmus a psychopatiu. Podľa neho je ich spoločným znakom bezcitnosť. Prvý typ je najmä egoistický vyhľadávač pozornosti, druhý manipulátor a tretí bezohľadný človek idúci aj cez mŕtvoly. Hady v oblekoch sa podľa Jakubeka dostanú na významné pozície všade tam, kde to má súvis s mocou. „Je to napríklad manažment, politika či súdnictvo,“ doplnil.

Chýba im empatia, súcit a pocit viny

Ak sa tieto črty osobnosti objavia, možno ich rozdeliť na dve skupiny, klinickú a subklinickú úroveň. „Prvá znamená vážne problémy, ktoré si vyžadujú profesionálnu pomoc, druhá je zjemnená verzia,“ poznamenal psychológ s tým, že práve tá je typická pre šéfov – tyranov. Táto úroveň totiž umožňuje jedincovi relatívne bežnú existenciu, avšak s tým, že okolie trpí. Všetkým trom typom osobnosti chýba podľa personalistky Silvie Korbašovej empatia, súcit a pocit viny, nech urobia čokoľvek. „Typický machiavellista je chladný sebec s motiváciou niečo dosiahnuť najmä na úkor iných.

Narcista je zas arogantný žiarlivec, silno zaľúbený do seba samého, ktorý očakáva výnimočnú pozornosť a výnimočné zaobchádzanie. Psychopat či sociopat, čo je najhorší prípad, máva často mimoriadny osobný šarm,“ vysvetlila. No ako dodala, životný štýl psychopatov býva často parazitický na svojich kolegoch či partneroch, je neľútostný až krutý, chladný. „Má však schopnosť to veľmi dobre maskovať nacvičenými prejavmi emócií,“ doplnila.

Jedinou motiváciou je moc a peniaze

Psychopatov je však veľmi ťažké rozoznať, pričom neexistuje jednoznačná metóda na ich odhalenie či overenie. Na ich rozpoznanie sa používajú v personalistických agentúrach napríklad dotazníky, ktorých predmetom je kombinácia osobnostných čŕt. Dôležité a významné je podľa Korbašovej takisto interview. Treba si podľa jej slov dôsledne overovať fakty či preverovať detaily.

„Potrebná je zdravá dávka prezieravosti, no psychopati majú vypracovaný systém zatajovania a prekrúcania faktov,“ poznamenala s tým, že problémom býva aj to, že v personalistických agentúrach často nepracujú sychológovia, a tak nevedia psychopata odhadnúť či rozpoznať. Varovnými znakmi v prípade psychopatov je teda silný osobný šarm, chýbajúci ostych, predvádzanie sa, nadradený štýl komunikácie, absencia skromnosti, empatie či priateľskosti. Jedinou motiváciou je moc a peniaze. „Keď tieto znaky spozorujeme, ihneď si overujeme fakty,“ povedala personalistka.

Ak sa však vo firme už človek s psychopatickou poruchou osobnosti nachádza, treba si podľa odborníkov neustále pripomínať, že problém nie je v nás. S takýmto človekom treba osobný kontakt obmedziť na minimum a dávať prednosť písomnej komunikácii. Ideálne je podľa Silvie Korbašovej sa ho zbaviť, čo však nie je jednoduché. Často preto býva podľa jej slov najschodnejšiu cestou útek z firmy, v ktorej pracuje psychopat, kade ľahšie.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #psychológ #psychopat #sociopat