Slovenské firmy by voľný trh s USA privítali

Dohoda medzi Európskou úniou a USA o vytvorení spoločného trhu by priniesla nové podnikateľské príležitosti aj pre podniky na Slovensku.

06.02.2014 13:14
debata (1)

Konštatujú to v prieskume Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS), ktorý vypracovala v rámci projektu rokovaní o Transatlantickom partnerstve v oblasti obchodu a investícií v spolupráci s Veľvyslanectvom USA v Bratislave. Do prieskumu sa zapojilo 453 podnikateľov.

„Dohodu o voľnom trhu vníma ako veľkú alebo miernu príležitosť 52 % respondentov. Len 11 % respondentov si myslí opak,“ hovorí o výsledkoch prieskumu výkonný riaditeľ PAS Róbert Kičina. Každý piaty podnikateľ sa pritom k otázke, ako vníma pripravovanú dohodu o spoločnom trhu medzi EÚ a USA, vyjadril neutrálne, čo znamená, že v nej nevidí ani príležitosť, ani hrozbu pre svoje podnikanie. Zvyšných 17 % respondentov sa nevedelo vyjadriť.

Podnikatelia očakávajú, že vytvorenie transatlantického voľného trhu a odstránenie obchodných a regulačných bariér bude mať pozitívny vplyv nielen na ich tržby, ale aj na zamestnanosť v ekonomike.

„Očakávané zvýšenie tržieb v priemere o 17 % a zvýšenie počtu zamestnancov v priemere o 7,8 % možno hodnotiť ako optimistický odhad. Celkový vplyv na ekonomiku bude s najväčšou pravdepodobnosťou nižší, nakoľko respondentmi v prieskume boli najmä podniky, ktoré obchodujú so zahraničím, takže názory podnikateľov, ktorí pôsobia na lokálnom trhu, nie sú dostatočne zohľadnené,“ pripúšťa šéf PAS. Zároveň však dodáva, že Slovensko by napriek tomu malo podľa domácich aj zahraničných odhadov ťažiť z transatlantickej dohody nadpriemerne.

Rizík z dohody o spoločnom trhu vnímajú podnikatelia na Slovensku výrazne menej ako prípadných benefitov. Tým hlavným je zintenzívnenie konkurencie na trhu. V tejto oblasti budú môcť USA, ako piata najkonkurenci­eschopnejšia krajina sveta podľa hodnotenia Svetového ekonomického fóra, ťažiť z technologickej vyspelosti produktov, slobodnejších pravidiel na podnikanie a mimoriadnej inovačnej schopnosti.

„Výhodou Slovenska budú najmä relatívne nižšie ceny výrobných vstupov a intenzívne naviazanie na veľké európske ekonomiky, ktorých konkurenčná schopnosť je porovnateľná s USA,“ konštatuje Kičina s tým, že Slovensko by sa malo v rámci minimalizácie tohto rizika sústrediť najmä na zlepšenie podnikateľského prostredia.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #firmy #Podnikateľská aliancia Slovenska