Nezamestnanosť v máji klesla hlbšie pod 13 percent

Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku dosiahla v máji tohto roka 12,80 %. V porovnaní s aprílom klesla o 0,16 percentuálneho bodu. V piatok informoval generálny riaditeľ Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR Marián Valentovič. Medziročne sa evidovaná miera nezamestnanosti minulý mesiac znížila o 1,46 percentuálneho bodu.

20.06.2014 11:29
debata (1)

Počet disponibilných uchádzačov o zamestnanie dosiahol na konci minulého mesiaca 345 tis. osôb. V porovnaní s aprílom tohto roka ide o pokles takmer o 4,3 tis. ľudí. Medziročne množstvo uchádzačov, ktorí mohli okamžite nastúpiť do práce, kleslo v máji o 39,5 tis. osôb.

Miera nezamestnanosti vypočítaná z celkového počtu uchádzačov o prácu, a to vrátane ľudí na „péenke“ alebo na absolventskej praxi, dosiahla v máji 14,27 %. Medzimesačne to znamenalo pokles o 0,19 percen­tuálneho bodu, medziročne celková miera nezamestnanosti klesla o 1,12 percen­tuálneho bodu. Celkový počet evidovaných uchádzačov o prácu v máji dosiahol 385 tisíc. Oproti aprílu ide o pokles o 5,1 tisíc, medziročne je to menej o 30,2 tisíc uchádzačov o zamestnanie.

S výnimkou Košického kraja klesla v máji miera nezamestnanosti vo všetkých krajoch na Slovensku. Ako uviedol Valentovič, v Košickom kraji išlo o medzimesačný nárast o 0,01 percen­tuálneho bodu. Najvýraznejšie pritom miera nezamestnanosti klesla v máji v Žilinskom kraji, a to o 0,31 percen­tuálneho bodu.

Minister práce a sociálnych vecí Ján Richter poukázal na to, že pokles miery nezamestnanosti je aj výsledkom dobre nastavenej aktívnej politiky trhu práce. „V máji sa nám podarilo umiestniť na trh práce 17 200 uchádzačov o zamestnanie, čo sú veľmi pozitívne čísla,“ povedal. Počet dlhodobo nezamestnaných podľa neho minulý mesiac klesol o 1 650 osôb a o 1 212 menej evidovali úrady práce nezamestnaných nad 50 rokov. Pri absolventoch škôl evidovali úrady práce podľa Richtera pokles o 1 110 a počet nezamestnaných mladých ľudí do 29 rokov sa znížil takmer o tisíc.

„Na úrady práce prišlo nových 3 737 absolventov, z toho 2 715 absolventov vysokých škôl,“ uviedol šéf rezortu práce a sociálnych vecí. V porovnaní s májom minulého roka ide podľa neho o nárast. „Aj napriek tomu, že sú tu pozitívne čísla, kategória absolventov je stále jeden veľký a vážny problém,“ priznal Richter. Podľa neho rezort práce pripravuje zavedenie nového nástroja aktívnej politiky trhu práce, ktorým má byť právo na prvé zamestnanie. „Malo by byť motivačné aj pre absolventa, aj pre zamestnávateľa,“ povedal.

Rezort práce je podľa Richtera pripravený na aktiváciu poberateľov dávok v hmotnej núdzi od začiatku júla. „Je prijatých 650 ľudí, ktorí budú kontrolovať a koordinovať prácu pre nich,“ povedal. Úrady práce podľa neho už uzatvorili viac ako 2 tisíc zmlúv s jednotlivými mestskými a obecnými úradmi.

„Sme pripravení na to, aby tých skoro 180 tisíc ľudí, ktorých sa aplikácia zákona týka, mohli realizovať úlohy, ktoré im vyplývajú zo zákona,“ tvrdí minister. Podľa neho už dnes takmer 70 tisíc ľudí svoje dávky v hmotnej núdzi odpracováva.

Ministerstvo pripravuje projekt na podporu rozvoja regionálnej zamestnanosti. „Sme vo finálnej fáze, v pondelok sa môžu zamestnávatelia prihlasovať,“ informoval minister. Ďalší projekt je zameraný na podporu vytvárania nových pracovných miest. „Je to už tretia etapa predĺženého projektu pre zamestnávanie mladých,“ uviedol. Ministerstvo tiež realizuje projekt obnovy hradov a zámkov. „Už 150 ľudí pracuje, do konca mesiaca nastúpia zvyšní, aby sa 410 ľudí zamestnalo,“ dodal Richter.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #práca #nezamestnanosť
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy