Prepustení z Krompách dostanú najmenej sedem platov

Zatvorenie fabriky Panasonic v Krompachoch a prepustenie vyše 650 zamestnancov je podľa primátorky Krompách Ivety Rušinovej zlou správou pre mesto.

02.10.2014 16:32
debata (21)

V štvrtok dopoludnia sa primátorka stretla s vedením spoločnosti Panasonic, na ktorom jej oficiálne potvrdili, že informácie, ktoré odzneli v stredu v médiách sú pravdivé.

"Nebude to len spomínaných 650 ľudí, ale bude to mať dopad aj na iné činnosti nadväzujúce na výrobu,“ uviedla primátorka Krompách. Podľa primátorky bude mať zatvorenie Panasonicu dopad na celý región, nielen mesto Krompachy.

Na druhej strane pozitívne hodnotila prístup spoločnosti k zamestnancom. Podľa kolektívnej zmluvy dostane každý prepustený zamestnanec minimálne sedemmesačné odstupné. Rokuje sa aj o tom, aby zamestnanci, ktorí pracujú dlhšie v podniku, dostali ešte vyššie odstupné. Z tohto pohľadu je podľa primátorky prístup spoločnosti veľmi ústretový, keďže zo Slovenska sú známe aj prípady, keď ľudia prišli zo dňa na deň o prácu a ešte museli o svoje nevyplatené mzdy bojovať na súdoch.

Spoločnosť Panasonic podľa primátorky prisľúbila pomoc pri hľadaní nového investora do uvoľnených priestorov, ako aj pri hľadaní práce pre prepustených zamestnancov. "Mesto sa vždy nakoniec z problémov dostalo, verím, že to bude tak aj teraz,“ dodala Rušinová. Nádejou pre prepustených zamestnancov by mohol byť aj nový priemyselný park, ktorý mesto Krompachy dokončí v decembri. Vedenie mesta už rokuje s potenciálnymi investormi, zatiaľ je však o nich ešte predčasné hovoriť. Primátorka predpokladá, že časť prepustených zamestnancov zo spoločnosti Panasonic by mohla nájsť prácu aj v novovybudovanom priemyselnom parku.

Hovoriť o dopade zatvorenia závodu Panasonic v Krompachoch na nezamestnanosť v regióne je podľa riaditeľky Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Spišskej Novej Vsi Janky Brziakovej ešte predčasné. Aj keď spoločnosť avizovala zatvorenie a prepúšťanie vyše 650 zamestnancov, stane sa tak najskôr až v decembri a dnes je ťažko povedať, koľko ľudí príde do evidencie úradu práce, keďže firma ponúkne časti zamestnancom prácu v Plzni. Brziaková ocenila celkový prístup spoločnosti k riešeniu celého problému. V krompašskom závode pracujú ľudia nielen z okresu Spišská Nová Ves, ale aj z okresov Gelnica, Košice či Prešov. V okrese Spišská Nová Ves bola miera evidovanej nezamestnanosti na úrovni 15,65 % ku koncu augusta. V okrese Gelnica to bolo 18,80 %.

21 debata chyba
Viac na túto tému: #Panasonic #Krompachy