Odborári žiadajú zvýšiť minimálnu mzdu na 410 eur

Konfederácia odborových zväzov SR (KOZ) žiada, aby sa minimálna mzda od začiatku budúceho roka zvýšila zo súčasných 380 eur na 410 eur. Uviedol to viceprezident Konfederácie odborových zväzov SR Slavomír Manga.

28.04.2015 14:58
debata (13)

Takéto zvýšenie najnižších zárobkov zdôvodňuje zámerom, aby sa Slovensko nedostalo pod hranicu rizika chudoby.

„Ak očistíte 410 eur pri zachovaní podmienky, že sa nebudú platiť zdravotné odvody tak, ako je tomu teraz, tak sa dostávame na hranicu, ktorá stále umožňuje byť nad hranicou rizika chudoby,“ povedal na tlačovej besede. Viceprezident KOZ totiž predpokladá, že hranica chudoby na rok 2014 bola na Slovensku na úrovni 353 eur.

„Akceptovateľná hranica minimálnej mzdy je 410 eur pri zachovaní súčasných odvodových podmienok a v tom prípade sa dostávame na vyše 358 eur,“ tvrdí Manga.

Tento rok je podľa Mangu neštandardný tým, že predseda vlády Robert Fico už na začiatku rokovaní o výške minimálnej mzdy odborárom povedal, po akú hranicu úpravy najnižších zárobkov je vláda pripravená ísť. Premiér totiž v polovici apríla vo svojom príhovore pri príležitosti 25. výročia vzniku KOZ odborárom povedal, že by bol rád, keby sa minimálna mzda na Slovensku na rok 2016 priblížila k úrovni 400 eur.

V minulosti sa podľa Mangu odborári dozvedeli od vlády konečnú sumu minimálnej mzdy na ďalší rok v septembri alebo v októbri. „Na počiatok je to krok dobrým smerom,“ uviedol viceprezident KOZ k predstave premiéra o novej sume minimálnej mzdy.

Návrh na zvýšenie minimálnej mzdy na 410 eur už odborári podľa ich prezidenta Jozefa Kollára predložili zamestnávateľom koncom minulého týždňa. „Naša ideálna predstava by bola, keby sme sa so sociálnymi partnermi dohodli na výške minimálnej mzdy,“ povedal. Nie je však presvedčený o tom, že sa odborári so zamestnávateľskými združeniami dohodnú na sume 410 eur. Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR je podľa šéfa KOZ ochotná rokovať o vyššej minimálnej mzde, ak by sa zvýšila aj odvodová úľava na zdravotné odvody. „Nie som presvedčený, že s tým bude súhlasiť Republiková únia zamestnávateľov,“ dodal Kollár.

Minimálna mzda na Slovensku sa od začiatku tohto roka zvýšila z pôvodných 352 eur na 380 eur. Išlo o nárast o 7,95 %. Súčasne sa však od začiatku tohto roka zaviedla odpočítateľná položka na zdravotné odvody v sume 380 eur. Zamestnanci, ktorých hrubý príjem je nižší ako 570 eur mesačne, tak majú vyššiu čistú mzdu. Odpočítateľná položka na zdravotné odvody sa zaviedla práve vzhľadom na to, že minimálna mzda stúpla o 28 eur na 380 eur.

13 debata chyba
Viac na túto tému: #minimálna mzda