Úrady práce majú mať ďalší dôvod na vyradenie z evidencie

Ministerstvo práce a sociálnych vecí navrhuje, aby sa od začiatku budúceho roka rozšíril okruh dôvodov, ktoré sa považujú za nespoluprácu uchádzača o zamestnanie s úradom práce.

04.06.2015 11:35
debata (17)

Podľa návrhu novely zákona o službách zamestnanosti má ísť aj o prípady, kedy uchádzač o zamestnanie bez vážnych dôvodov neplní podmienky účasti na aktívnych opatreniach na trhu práce, ktoré boli písomne dohodnuté medzi úradom práce a uchádzačom o zamestnanie. Ako uvádza rezort práce a sociálnych vecí, týmto spôsobom chce zabezpečiť aktívnu účasť uchádzačov o zamestnanie na aktívnych opatreniach na trhu práce a zintenzívniť ich záujem na plnení dohodnutých podmienok. Odborári počas pripomienkového konania vyjadrili obavy z toho, aby nový dôvod vyradenia z evidencie neslúžil na „umelé“ znižovanie miery nezamestnanosti, a preto odporúčajú súčasne nastaviť kontrolné mechanizmy.
Miera nezamestnanosti na Slovensku v apríli tohto roka klesla na úroveň 11,68 %. "Klesli sme pod 12-percentnú hranicu. Zoberme si, kde sme sa nachádzali v apríli 2012, keď sme nastupovali do vlády, kedy bola nezamestnanosť nad 14 percentami,“ povedal pred dvoma týždňami na tlačovej besede premiér Robert Fico. Zároveň vyjadril záujem dosiahnuť aktuálny priemer miery nezamestnanosti krajín eurozóny, ktorý je 11,3 %. „Toto dosiahneme určite v priebehu tohto roku,“ dodal predseda vlády.
V porovnaní s marcom tohto roka klesla miera evidovanej nezamestnanosti v apríli o 0,38 percen­tuálneho bodu a medziročne o 1,28 percen­tuálneho bodu. Stav disponibilných uchádzačov o zamestnanie dosiahol na konci apríla tohto roka 315 090 osôb. Medzimesačne klesol o viac ako 10 tisíc osôb, medziročne o 34,7 tis. osôb.

17 debata chyba
Viac na túto tému: #práca #Úrad práce