Plat vlani stúpol väčšine pracujúcich

Vlaňajší nárast miezd sa netýkal len úzkej skupiny zamestnaných, ale dotkol sa väčšiny pracujúcich. Vo svojom komentári to uvádza Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ), ktorá analyzovala vlaňajšie príjmy ľudí podľa individuálnych údajov zo Sociálnej poisťovne.

23.07.2015 15:28
debata

Priemerná mzda na Slovensku pritom podľa Štatistického úradu SR v minulom roku medziročne stúpla o 4,1 % na 858 eur. "Priemerný rast dobre zachytáva bežného človeka s platom nad 500 eur vo veku medzi 35 – 60 rokov bez ohľadu na región,“ uvádza sa v komentári. Mzdový nárast bol pritom pomalší u vyšších príjmových skupín a u dôchodcov.

Mladým ľuďom s príjmom pod úrovňou minimálnej mzdy podľa RRZ vzrástol vlani príjem nadpriemerne, pravdepodobne aj v dôsledku zvýšenia počtu pracovných úväzkov. "Vysoký rast (v desiatkach percent) príjmu nízkopríjmových osôb bol pravdepodobne spôsobený aj v dôsledku navýšenia čiastočných pracovných úväzkov alebo získania nového zamestnania s vyšším zárobkom,“ uvádza sa v komentári. Tempo rastu príjmu so zvyšujúcim sa vekom klesalo. "V dôsledku rýchlejšieho rastu príjmu žien sa medziročne znížila príjmová medzera medzi ženami a mužmi,“ upozorňuje rozpočtová rada.

Z regionálneho hľadiska sú najvyššie príjmy, ale aj najväčšie mzdové rozdiely v Bratislavskom kraji. Naopak, najnižšia úroveň miezd a pomerne malé mzdové rozdiely sú v Prešovskom kraji. "Bratislava sa zdá byť výhodná pre mladých, keď príjem osôb vo veku do 30 rokov rastie nad úrovňou ostatných krajov, je však nevýhodnejšou pre osoby vo veku nad 50 rokov, ktorým rastie príjem nižším tempom než v ostatných krajoch,“ uvádza sa v komentári. Rýchlejší rast príjmu v krajoch s nižšou úrovňou príjmu ako v krajoch s vyšším príjmom v populácii 30 a viac ročných indikuje znižovanie príjmovej nerovnosti medzi krajmi pri takto definovanej vzorke.

Príjmy v minulom roku medziročne vzrástli aj naprieč všetkými odvetviami. Pre väčšinu z odvetví platí, že medziročný rast príjmu sa pohyboval na úrovni rastu priemernej mzdy v ekonomike. "Rýchlejšie rástol príjem na osobu v odvetviach finančné sprostredkovanie, verejná správa a obrana, povinné soc. zabezpečenie, školstvo ako i v niektorých odvetviach priemyslu. Naopak, pomalšie rástol príjem v odvetví výroby a rozvodu elektriny, plynu a vody,“ uvádza rozpočtová rada.

debata chyba
Viac na túto tému: #mzda