Bude v Európe rovnováha medzi pracovným a rodinným životom?

Európska komisia predstavila súbor opatrení, ktoré by mali zlepšiť rovnováhu medzi pracovným a rodinným životom. „V dnešnej dobe je čoraz náročnejšie skĺbiť pracovné povinnosti s rodinným životom,“ konštatovala europoslankyňa Jana Žitňanská.

, 31.05.2017 06:00
práca, kariéra, otec, syn Foto:
Ilustračné foto.
debata (2)

„Mnoho mladých ľudí je tak nútených voliť medzi prácou alebo deťmi. Komisia preto navrhla možnosti flexibilnejšej práce pre rodičov do dvanásteho roku života dieťaťa, ale aj zlepšenia v oblasti materskej, otcovskej a rodičovskej dovolenky. Návrhy poskytujú tiež väčšie možnosti otcom, aby sa mohli viac podieľať na starostlivosti o deti,“ dodala.

Podľa informácií, ktoré odzneli zo strany komisie, balík návrhov má tiež priniesť väčšiu rovnováhu v zamestnanosti mužov a žien. V súčasnosti totiž ešte stále pretrváva rozdiel medzi počtom zamestnaných mužov a žien, pričom zamestnaných je približne o 11 % viac mužov ako žien. Dôsledkom sú aj rozdiely v dôchodkoch a väčšom riziku chudoby pre ženy.

Po novom by teda mali mať otcovia v budúcnosti možnosť vziať si 10 dní voľna z práce pri príležitosti narodenia dieťaťa a možnosť 4-mesačnej neprenosnej rodičovskej dovolenky. Krátko po narodení by tak obidvaja rodičia mohli spoločne stráviť desať dní s dieťatkom. "Za dôležitú zmenu považujem predĺženie obdobia, počas ktorého môžu rodičia čerpať rodičovskú dovolenku, a to až do veku 12 rokov dieťaťa. Rodičia si tak môžu rodičovskú dovolenku takpovediac rozkúskovať a využívať ju napríklad cez obdobia letných prázdnin,” uvádza Žitňanská. Nové návrhy by taktiež mali riešiť voľno pri opatrovaní rodinného príslušníka počas choroby.

Európska komisia prostredníctvom smernice stanoví minimálne pravidlá na európskej úrovni pričom jednotlivé členské štáty budú môcť pri jej aplikácii zohľadniť rozdielne tradície či vlastné kultúrne zvyklosti. "Definitívna podoba novej legislatívy je zatiaľ otázna, keďže členské štáty, kde je rodičovská dovolenka podstatne kratšia, ako je dnešný návrh komisie, už vyhlásili, že budú mať problém nové pravidlá podporiť. Pravidlá v tejto oblasti na Slovensku by však v tomto smere ani súčasný návrh komisie nijako neovplyvnil, keďže stanovuje len spodnú hranicu, pričom u nás máme oveľa dlhšiu dovolenku, ako smernica predpokladá. To, čo by pribudlo, by však bola možnosť lepšieho zapojenia sa otca do starostlivosti o dieťa,” dodáva europoslankyňa.

© Autorské práva vyhradené

2 debata chyba
Viac na túto tému: #zamestnanie #Lucia Žitňanská #rodinný život #Práca a kariéra
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy