Tradičné benefity idú do úzadia. Hitom je flexibilita

Ktoré benefity sa objavujú v slovenských spoločnostiach najčastejšie? Ako motivovať zamestnancov a zabezpečiť ich spokojnosť? Odpovede nájdeme v prieskume benefitov 2017, ktorý na vzorke 930 respondentov na celom Slovensku zrealizovala personálna agentúra Grafton Slovakia.

21.12.2017 06:00
muž, práca, kariéra Foto:
Preferenciou uchádzačov o zamestnanie je predovšetkým finančné ohodnotenie.
debata

Prieskum mapoval nielen firemnú politiku odmeňovania zamestnávateľov na Slovensku, ale aj spôsob motivácie zamestnancov. Potvrdil, že zamestnanci sú radi, ak ich spoločnosť napreduje. Na druhej strane zamestnanci očakávajú motivačné techniky zo strany zamestnávateľov.

Preferenciou uchádzačov je predovšetkým finančné ohodnotenie. V prípade nefinančných benefitov sa na prvej priečke umiestilo služobné auto na súkromné účely, hitom tohto roka je však flexibilita, a to v niekoľkých jej podobách – možnosť práce z domova, flexibilná pracovná doba či platené krátkodobé ochorenie.

Prekvapivé sú i hodnoty mesačných benefitov. Až 8,36 % respondentov uviedlo, že získavajú mesačné benefity v hodnote od 20 do 39 eur, ďalej 7,78 % respondentov uviedlo mesačnú hodnotu benefitov vo výške od 100 do 149 eur. Hodnotu mesačných benefitov vo výške 1 000 eur a viac deklaruje 1,15 % respondentov. Zaujímavosťou je i to, že až 53,6 % opýtaných spoločností na Slovensku neposkytuje svojim zamestnancom žiadnu hodnotu benefitov alebo zamestnanci nevnímajú, že získané benefity majú nejakú hodnotu.

Prieskum benefitov poukázal na fakt, že najväčší záujem majú kandidáti o 13. a 14. plat, príspevok na bývanie a služobné auto aj na súkromné účely,“ uviedol Miroslav Garaj, Country Manager Grafton Slovakia. Prieskum tiež ukázal, ktoré benefity v súčasnosti zamestnanci považujú za štandard a nevnímajú ich ako benefit. Neznamená to však, že by sa bez nich obišli.

Do tejto skupiny zaradili vianočné večierky, firemné darčeky či možnosť závodného stravovania. Rebríček zamestnávateľských výhod pre zamestnancov vedie príspevok na bývanie, ktorý je predovšetkým formou príspevku pre robotnícke profesie a príspevku na ubytovňu, platená dovolenka nad rámec zákona či príspevok na nadštandardnú zdravotnú starostlivosť. Tento rebríček uzatvára možnosť jazykového vzdelávania a možnosti pracovať z domu.

Top 10 benefitov

1. Príspevok na bývanie/ubytovňu

2. Platená dovolenka nad zákonný rámec

3. Príspevok na nadštandardnú zdravotnú starostlivosť

4. Služobné auto aj na súkromné účely

5. 13. a 14. plat/pravidelné bonusy

6. Platené krátkodobé ochorenie (bez nutnosti PN)

7. Firemná škôlka

8. Platené študijné voľno

9. Jazykové vzdelávanie

10. Home office – práca z domu

Top očakávaných benefitov zo strany zamestnancov

1. 13. plat –14. plat/pravidelné bonusy

2. Príspevok na bývanie

3. Služobné auto aj na súkromné účely

4. Platená dovolenka nad zákonný rámec

5. Home office – práca z domu

6. Platené krátkodobé ochorenie (bez nutnosti PN)

7. Flexibilná pracovná doba

8. Jazykové vzdelávanie

9. Príspevok na nadštandardnú zdravotnú starostlivosť

10. Vzdelávací/Tra­ining program

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #benefity #Práca a kariéra #flexibilita