Stredoškoláci môžu zarobiť viac ako vysokoškoláci

Pracovníci v priemysle so skončenou strednou odbornou školou dokážu v súčasnosti na Slovensku zarobiť viac, než mnohí absolventi vysokých škôl humanitného zamerania. Rozdiel v príjme môže mesačne dosiahnuť aj 300 eur v hrubom.

, 13.02.2018 06:00
muž, robotník, práca Foto:
Z pohľadu trhu práce klesá záujem o absolventov nízko kvalifikovaných stredoškolských odborov, ako sú napríklad lesníci, farmári či pomocní pracovníci v stavebníctve.
debata (4)

Na tento fakt by mali pamätať aj mladí ľudia, ktorí končia základnú školu a rozhodujú sa, kde budú pokračovať v ďalšom štúdiu, upozorňuje personálna agentúra Wincott People. „Nedostatok kvalifikovaných pracovníkov v automobilovom a strojárskom priemysle tlačí ich mzdy nahor. Vo viacerých profesiách, na ktoré stačí stredoškolské vzdelanie, sa tak mzda už v závere minulého roka vyšplhala nad 1 000 eur mesačne v hrubom. Ide o sumu, ktorú mnohí absolventi vysokých škôl nezarobia,“ vysvetľuje Jana Mesárová, district manažérka Wincott People. Medzi najžiadanejšie a zároveň najlepšie platené stredoškolské profesia patria: programátor/nas­tavovač CNC stroja, mechatronik, mechanik – nastavovač zvárač (najmä bodové zváranie plastov a rúr), elektromechanik a CNC obrábač kovov.

Žiadaní sú aj operátori výroby, elektrikári, kontrolóri kvality, frézari či sústružníci. V ich prípade sa však mzda zvykne pohybovať pod tisíceurovou hranicou. „Pre všetky menované a im príbuzné profesie platí, že mladý človek s príslušným vzdelaním by nemal mať zásadný problém uplatniť sa na trhu práce. Platí to dnes a platiť by to malo aj v dobe, keď školu skončí,“ hovorí J. Mesárová.

Žiaci končiaci základnú školu by si preto mali tú strednú vyberať pragmaticky. Rozhodovať sa na základe preceňovanej prestíže jednotlivých profesií sa nemusí vyplatiť. V takom prípade sa totiž môže stať, že mladý človek sa vyberie na gymnázium a neskôr ukončí niektorý z hľadiska uplatnenia na trhu práce málo perspektívny, no populárny vysokoškolský odbor humanitného smeru.

Napríklad absolventi pedagogiky, filozofie, estetiky či sociálnej práce nezvyknú zarobiť ani priemernú mzdu v hospodárstve. Dôvodom je, že dopyt po nich generuje najmä verejná sféra, súkromný sektor tento typ absolventov potrebuje minimálne. Na trhu je ich prebytok, zamestnávať sa musia mimo vyštudovaného odboru, čo tlačí cenu ich práce nadol. „Absolventi týchto, ale aj príbuzných odborov, nedostanú ani 800 eur mesačne v hrubom. Takúto sumu však bez problémov zarobí veľká časť robotníkov v priemysle bez špeciálnej kvalifikácie,“ upozorňuje Mesárová.

Z pohľadu trhu práce klesá aj záujem o absolventov nízko kvalifikovaných stredoškolských odborov, ako sú napríklad lesníci, farmári, pomocní pracovníci v stavebníctve (výkopové práce a pod.), kde čoraz väčšiu úlohu zohráva automatizácia. Pri výbere strednej školy sa preto aktuálny vývoj na trhu práce neoplatí podceňovať. V opačnom prípade mladému človeku hrozí, že si už na konci základnej školy výrazne poškodí svoj ďalší kariérny život.

© Autorské práva vyhradené

4 debata chyba
Viac na túto tému: #mzda #stredné odborné školy #Práca a kariéra #vysokoškolskí absolventi
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy