Chcú Slováci benefity v podobe dovolenky?

Keď chcú firmy prilákať tých najlepších zamestnancov, musia ponúkať viac ako ostatné - minimálne vo forme benefitov. Dovolenka navyše patrí k mimoriadne obľúbeným.

09.07.2018 06:00
dovolenka, rodina, voľno, Foto:
Dovolenka navyše nemusí byť jediným typom benefitu, s ktorým získate voľno navyše.
debata (1)

Z prieskumu medzinárodného platového portálu Paylab.com vyplýva, že atraktivita dovolenky navyše ako nefinančného bonusu rastie spolu s flexibilným pracovným časom. Firmy svojim zamestnancom poskytujú zväčša 1 až 5 dní plateného voľna navyše okrem zákonnej dovolenky. Benefit dovolenky navyše oceňujú zamestnanci najmä v krajinách, kde je zaužívané poskytovať menej dovolenky zo zákona, prípadne tam, kde je málo štátnych sviatkov pripadajúcich na pracovný deň. Podľa Zákonníka práce má na Slovensku každý zamestnanec nárok na štyri týždne platenej dovolenky. Keď dovŕšite 33 rokov, tento nárok vám stúpne na päť týždňov, a v prípade, ak ste pedagogický zamestnanec, je vaša dovolenka dlhá najmenej osem týždňov. Okrem toho si môžeme voľný čas užívať aj počas 15 štátnych sviatkov.

Oddych vo forme preplatenej dovolenky však nie je všade samozrejmosťou, napr. v USA je skôr veľkým luxusom. Zamestnávatelia v Spojených štátoch totiž nemajú zo zákona povinnosť uhradiť ani jeden deň voľna, mnohí tam teda to, na čo majú zamestnanci v Európe zákonný nárok, komunikujú ako firemný benefit.

Dovolenka navyše sa v praxi poskytuje od jedného dňa až prakticky neobmedzene. Najznámejšou firmou, ktorá benefit neobmedzeného plateného voľna ponúka, je americký Netflix. Na Slovensku sa zatiaľ absolútna benevolentnosť zamestnávateľov k čerpaniu dovoleniek svojich ľudí ešte neudomácnila, no aj tu sa už objavujú prvé lastovičky. Jednou z nich je brnianska softvérová spoločnosť Artin, ktorá tento benefit ponúka aj svojim zamestnancom na Slovensku.

Základnou filozofiou poskytovania plateného voľna bez limitu je absolútna dôvera voči zamestnancom a zameranie sa viac na ich výkon ako na dochádzku. Samozrejme, objavovali sa dohady, či sa po zavedení tohto benefitu nezníži produktivita či zisky spoločností, no prax je skôr opačná. Vďaka slobode, ktorú zamestnanci majú, sú k firme lojálnejší a tej navyše odpadáva administratívna záťaž súvisiaca s kontrolou dochádzky.

Firmy si začínajú uvedomovať, že oddýchnutí a spokojní zamestnanci sú produktívnejší, z čoho v konečnom dôsledku profitujú obe strany. Príjemným dôsledkom väčšieho počtu dní na relax je navyše vyvážený pracovný a súkromný život zamestnancov, čo vo firmách pomáha odbúravať stres a chybovosť pri výkone povolania.

Či už ide o pár dní voľna navyše, alebo o neobmedzenú dovolenku, tento benefit je u Slovákov populárny. Z okolitých krajín je najrozšírenejší v Česku, kde ho priznáva 33 % z opýtaných. Na Slovensku si ho zatiaľ užíva „len“ 10 % zamestnancov. (Zdroj: Paylab.com)

Dovolenka navyše nemusí byť jediným typom benefitu, s ktorým získate voľno navyše. Rozšírené sú tzv. sick days – teda dni na zotavenie pri chorobe, z ktorých nemusíte nosiť potvrdenie od lekára. Niektorí zamestnávatelia navyše poskytujú napr. voľno v deň narodenín, pre otcov deň mimo práce pri príležitosti narodenia dieťaťa či dovolenku navyše v prípade svadby.

Článok je publikovaný na portáli Platy.sk, ktorý už od roku 2007 zhromažďuje informácie o skutočných platoch zamestnancov na Slovensku. Aj vy si môžete porovnať svoj plat na www.platy.sk

Najtraktívnejšie benefity pre zamestnancov na Slovensku
Flexibilný pracovný čas 45,3 %
Dovolenka navyše 41,8 %
Práca z domu 38,4 %
Vzdelávanie 28,4 %
Auto aj na súkromné účely 21,4 %
Kratší pracovný čas 20,7 %
Sick day 17,9 %
Príspevok na dôchodkové sporenie 13,4 %
Príspevok na regeneráciu a relaxáciu 13,3 %
Príspevok na bývanie 12,0 %
Technológie na súkromné účely 11,5 %

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba
Viac na túto tému: #dovolenka #Práca a kariéra #pracovné benefity
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy