0

Tretina z 58-tisíc cudzincov pracuje v Bratislave

autor: 03.08.2018 09:34

Počet cudzincov pracujúcich na Slovensku za posledných päť rokov stúpol takmer o 45,6 tisíca. Kým ku koncu júna 2013 na Slovensku pracovalo 12,4 tisíca občanov iných krajín, ku koncu júna tohto roka už išlo o 58 tisíc cudzincov.

Najväčší podiel na náraste počtu cudzincov pracujúcich na Slovensku majú občania Srbska. Tých ku koncu prvého polroka tohto roka bolo u nás zamestnaných 13,7 tisíca, pričom pred piatimi rokmi na Slovensku pracovalo len 383 Srbov. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnilo Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Druhý najvyšší nárast počtu cudzincov pracujúcich na Slovensku zaznamenali Rumuni, a to z 3,2 tisíca osôb v júni 2013 na 9,9 tisíca osôb v júni tohto roka. Na treťom mieste sa z hľadiska nárastu počtu občanov zamestnaných u nás nachádzajú občania Ukrajiny. Kým v júni 2013 na Slovensku pracovalo 756 Ukrajincov, v júni tohto roka ich bolo už 7,2 tisíca. Zo Srbska, Rumunska a Ukrajiny pritom v súčasnosti pochádza vyše polovica zo všetkých cudzincov pracujúcich na Slovensku.

Takmer tretina cudzincov na Slovensku pracovala ku koncu prvého polroka toto roka v Bratislave. V piatich okresoch hlavného mesta Slovenska bolo totiž zamestnaných 17,4 tisíca cudzincov. Nasleduje okres Trnava, ktorý v rovnakom období zaevidoval 10,5 tisíca zamestnaných cudzincov. Úrad práce v Malackách vykázal 2,3 tisíca pracujúcich občanov pochádzajúcich z iných krajín. Naopak, len ôsmi cudzí štátni príslušníci pracovali v júni tohto roka v okrese Gelnica.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
0 debata debata
Viac na túto tému: #práca #cudzinci #cudzinci v Bratislave