Zlatý vek strednej a východnej Európy? Pracovný trh sa mení

V strednej a vo východnej Európe, kde je v súčasnosti nízka nezamestnanosť a rýchly rast, je nedostatok odborníkov práve v segmentoch podporovaných najväčšími investíciami. Zároveň sa vplyvom technológií mení „zamestnanie na celý život“ na „decentralizovanú prácu“. Spoločnosť Adecco v štúdii Inovantage definovala tri najdôležitejšie oblasti, ktoré menia nielen trh práce, ale aj potrebu vzdelania a zručností.

, 14.10.2018 06:00
kariéra, programátori, open office,... Foto:
Vývojári softvéru a programátori sú stále najväčšia nedostatková kategória na pracovnom trhu.
debata (1)

Automobilový priemysel je najrýchlejšie rastúci segment. Najväčším nedostatkom pri prudkom tempe rastu každého odvetvia sú IT zručnosti. Najdôležitejším základom pre rozvoj infraštruktúry strednej a východnej Európy sú zručnosti a celá oblasť strojárstva.

Vývojári softvéru a programátori sú stále najväčšia nedostatková kategória na pracovnom trhu. V automobilovom priemysle sú najviac žiadané profesie dizajnový inžinier a výrobný inžinier a zároveň obe tieto pozície budú na vrchole aj o desať rokov. Tretie miesto – nákupcu v blízkom čase nahradí údržbár. Zvýšil sa aj dopyt po odborných zručnostiach, ktoré si vyžaduje technologický pokrok v strojárstve, mechatronike, robotike a podobne. Táto potreba vyplýva z aktuálneho nedostatku kvalifikovaných a skúsených profesionálnych inžinierov na trhu práce.

V oblasti strojárstva je aktuálnou výzvou letecký priemysel. Správa Medzinárodnej organizácie pre civilné letectvo ICAO uvádza, že v najbližších dvadsiatich rokoch budú letecké spoločnosti musieť pridať 25-tisíc nových lietadiel, aby udržali krok s rastúcimi nárokmi cestujúcich. Nedostatok kvalifikovaných technikov údržby však ohrozuje rozvoj aj bezpečnosť. Blížiace sa odchody do dôchodku, nedostatok nových kvalifikovaných inžinierov, požiadavky na pokročilé zručnosti vytvárajú pomerne komplikované vyhliadky, ktoré sa budú zhoršovať, ak sa neprijmú rázne opatrenia.

Zamestnávatelia musia pracovať na modernizácii pracovného prostredia, zavádzať programy kontinuálneho vzdelávania a rozvoja, zlepšovať systémy odmeňovania a benefitov, predstavovať nové flexibilné formy pracovného vzťahu, akými sú mobilita a práca na diaľku, pracovať so vzdelávacími štúdiami, niekedy aj presunúť prevádzku bližšie k dostupným zdrojom talentovaných pracovníkov, aby sa zabránilo vyčerpaniu v rýchlo sa rozvíjajúcom prostredí. Budú sa musieť sústreďovať na zvyšovanie lojality a budovanie vzájomnej dôvery, aby sa zvýšil pocit spolunáležitosti. Zároveň sa všetky krajiny musia snažiť o vytvorenie priaznivého prostredia, aby sa tu mohli rozvíjať digitálne talenty, čo je pre udržanie a hospodársky rast azda to najdôležitejšie.

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba
Viac na túto tému: #pracovný trh #strojárstvo #automobilový priemysel #Práca a kariéra
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy