Na Slovensku chýbajú IT špecialisti napriek dobrým platom

Už o dva roky bude v krajinách Európskej únie chýbať pol milióna IT špecialistov. A to napriek tomu, že táto oblasť je jednou z najlepšie ohodnotených na trhu práce vrátane Slovenska.

04.02.2019 06:00
IT, ekonóm, práca, počítač, žena, muž Foto:
IT sektor zaznamenáva aj na Slovensku v posledných rokoch nárast tržieb.
debata (50)

Podľa Štatistického úradu SR bola vlani priemerná mesačná mzda v odbore IKT (Informačné a komunikačné technológie) na úrovni 1 714 eur. Celkovo u nás v tomto sektore pracovalo takmer 57-tisíc IT špecialistov.

„Ešte v roku 2010 ich bolo necelých 40-tisíc. Počet ľudí v IKT sektore sa síce zvyšuje, ale požiadavky trhu sú čoraz väčšie, keďže mnohé oblasti nášho života sa viac digitalizujú, preto aj Slovensko pociťuje nedostatok IT špecialistov,“ povedala Lenka Buchláková, analytička Slovenskej sporiteľne. IT sektor zaznamenáva aj na Slovensku v posledných rokoch nárast tržieb. Od roku 2010 vzrástli tržby o 37,5 % na 6,3 miliardy eur v roku 2017.

Mužov IT špecialistov je pritom stále výrazne viac ako žien. OECD (Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj) uvádza, že v rámci jej členských krajín len jedno z 200 dievčat vo veku 15 rokov chce pracovať v IT oblasti. U chlapcov je to jeden z 20. Zároveň dvakrát toľko chlapcov ako dievčat očakáva, že sa stanú inžiniermi, vedcami či architektmi.

„Napriek tomu, že vysokoškolské vzdelanie ročne ukončí v rámci krajín OECD viac žien ako mužov, iba 24 % absolventov v oblasti inžinierstva a 25 % absolventov IT odborov sú ženy,“ doplnila Buchláková. Podľa Európskeho štatistického úradu Eurostat klesol za posledných desať rokov podiel žien v IT v rámci EÚ. Kým v roku 2010 ich podiel v IT sektore bol na úrovni 22,5 %, v roku 2017 ich bolo niečo vyše 17 %.

Tento trend sa netýka len pracovníkov v IT, ale aj podnikateľského sektora. Len 10 % z inovatívnych startupov (začínajúcich firiem), ktoré hľadajú investície do rizikového kapitálu, založili ženy. Zároveň dostávajú o 23 % menej finančných prostriedkov ako firmy založené mužmi.

„Ak by sa podarilo prilákať do IT sektora viac ľudí, vrátane žien, naštartovalo by to viac aj ekonomický rast v únii, pričom by sa mohlo do roku 2050 vytvoriť o 1,2 milióna pracovných miest viac. Hrubý domáci produkt by vďaka tomu mohol dovtedy stúpnuť o 820 miliárd eur,“ doplnila Buchláková.

IT jednotkou únie je Fínsko. V roku 2017 bol podiel pracovníkov v IT 6,8 % z celkovej zamestnanosti (168-tisíc osôb). Nasledovalo Švédsko s 6,6 % (333-tisíc). Relatívne vysoké podiely zaznamenali aj Estónsko, Veľká Británia, Luxembursko a Holandsko – v roku 2017 tam 1 z 20 ľudí pracoval ako IT špecialista. Na opačnom konci rebríčka sú Portugalsko (2,2 %), Rumunsko (2,1 %) a Grécko s 1,6 %.

© Autorské práva vyhradené

50 debata chyba
Viac na túto tému: #IT #trh práce