Chcete zvýšiť svoje šance nájsť si prácu?

Zdráhate sa pri hľadaní práce osloviť personálnu agentúru? Chyba. Hľadať si prácu prostredníctvom nej nič nestojí a zároveň to zvyšuje šancu nájsť si miesto. Navyše bude kvalitne pripravený na pohovor.

05.04.2019 06:00
práca, zamestnanci Foto:
Hľadať si prácu prostredníctvom personálnej agentúry nič nestojí a zároveň to zvyšuje šancu, že sa kandidát dozvie o nejakej možnosti.
debata

Mnoho ľudí si pri hľadaní práce prezerá pracovné inzeráty a reaguje na ponuky, čo je v poriadku. Nie vždy sa ale dá nájsť vhodné uplatnneie na trhu púráce práve touto formou. Veľa záujemcov o prácu sa neobráti na personálnu agentúru, čo je chyba. Ešte väčšiou chybou je, ak to robíte z dôvodov, ktoré sú len mýtmi nezodpovedajúcimi realite. „Finančné prostriedky získava agentúra od spoločnosti, ktorej nájde nového zamestnanca. Pre kandidáta sú jej služby bezplatné,“ upozorňuje Jitka Součková z personálnej agentúry Grafton Recruitment. „Netreba zabúdať ani na to, že mnoho firiem hľadá vhodných kandidátov iba prostredníctvom personálnych agentúr. O niektorých ponukách sa teda uchádzači ani nemôžu dozvedieť iným spôsobom,“ pridáva Součková ďalší benefit pre adeptov.

Hľadať si prácu prostredníctvom personálnej agentúry teda nič nestojí a zároveň to zvyšuje šancu, že sa kandidát dozvie o nejakej možnosti. Navyše bude kvalitne pripravený na pohovor. „Personalista pracovnej agentúry je ako osobný konzultant v kontakte s uchádzačom počas celého výberového konania. Pomáha mu odporúčaniami pri spracovaní životopisu i motivačného listu tak, aby vyzdvihovali kandidátove prednosti. Poradí, ako zlepšiť sebaprezentáciu, vhodne formulovať odpovede na otázky pri pohovore a čoho sa vyvarovať,“ konštatuje odborníčka. Konzultant poskytuje kandidátovi aj maximum informácií o spoločnosti, do ktorej ide na pohovor. Priblíži mu, ako bude výberové konanie prebiehať, a dodá veľa poznatkov, ktoré sa nedajú o firme dohľadať napríklad na jej webe. „Vďaka poradenským službám personálnej agentúry sa kandidát môže lepšie zorientovať na trhu práce a otestovať si svoje jazykové schopnosti. Dostane aj pozitívnu či negatívnu spätnú väzbu, na ktorej sa v budúcnosti dá stavať,“ vyrátava Jitka Součková.

Pozor si však dajte na „šedé agentúry“. Identifikovanie tzv. šedej pracovnej agentúry nie je pre uchádzača jednoduché. Vystupujú totiž ako tie klasické a používajú identické metódy inzercie. Ak má kandidát podozrenie, že komunikuje s tzv. šedou agentúrou, mal by sa, hoci aj anonymne, obrátiť na inšpektorát práce, ktorý je povinný prešetriť každý podnet. Možnosť overiť si, či agentúra má licenciu od rezortného ministerstva, ponúka na svojom webe Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR). Personálne spoločnosti, ktoré sa chcú správať transparentne, sú združené v Asociácii personálnych agentúr Slovenska. Členovia APAS podliehajú pravidelným auditom a kontroluje sa aj dodržiavanie legislatívnych predpisov a etického kódexu asociácie.

Ako sa hľadá vhodný kandidát

1. Personálna agentúra dostane požiadavku od spoločnosti, ktorá hľadá zamestnanca. Ponuku následne inzeruje na svojom webe i špecializovaných portáloch. Talenty hľadá aj na internete, sociálnych sieťach a na základe odporúčaní. Vytypovaných kandidátov kontaktuje.

2. Personalista si vyberie vhodných uchádzačov, s ktorými urobí telefonický vstupný rozhovor. Zvolených kandidátov pozvú na osobný pohovor do agentúry. Súčasťou môže byť skúška jazykových a ďalších príslušných schopností.

3. Keď kandidát preukáže, že je kompetentný na to, aby sa o miesto uchádzal, odporučí ho personálna agentúra na pohovor v predmetnej firme.

4. Pred absolvovaním pohovoru ešte konzultant agentúry podrobne inštruuje kandidáta v záujme naozaj dôkladnej prípravy. Zostáva s ním v kontakte aj počas celého výberového konania a informuje ho o výsledkoch. V prípade neúspechu s ním rozoberie príčiny.

5. Ak má uchádzač záujem o nové ponuky, mal by reagovať opätovným zaslaním životopisu či kontaktovaním osobného konzultanta.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #práca #zamestananie #Práca a kariéra