Najlepšie sa zarába v Bratislave, najhoršie v Snine

, 31.08.2019 06:00
muž, žena, diskusia, dohoda, debata,
V rebríčku najlepšie platených okresov vystupujú naše dve najväčšie mestá ako dva okresy. Autor:

Medzi Bratislavou a Sninou je približne 510 kilometrov. Analýza portálu Platy.sk však ukazuje, že vzdialenosť medzi hlavným mestom a mestom na východe Slovenska nie je iba v kilometroch.

Ukazuje sa, že práve tieto dve obce majú medzi sebou najväčší platový rozdiel na Slovensku.

Priemerný základný plat v okrese Snina predstavuje podľa mzdového porovnávača Platy.sk 789 eur v hrubom. Mzda bratislavského zamestnanca je tak priemerne až o 90 percent vyššia. Priemerne platí, že Bratislavčan má na výplatnej páske sumu približne 1 500 eur. Medián v hlavnom meste predstavuje 1 400 eur. To znamená, že presná polovica ľudí zarába menej a polovica, naopak, viac. V Snine je tento pomyselný stred omnoho nižší. Medián vo východnom meste predstavuje 750 eur. Najlepšie zarábajúci v Snine nedosahujú ani bratislavský medián. Najhoršie zarábajúca desatina bratislavských zamestnancov zarobí menej ako 850 eur v hrubom. Keď sa pozrieme na túto spodnú platovú skupinu pracovníkov v Snine, môžeme vidieť, že ich mzda je na úrovni minimálnej mzdy. Tá predstavuje v tomto roku 520 eur v hrubom. Najlepšie platení zamestnanci v týchto končinách tak majú základnú mzdu vyššiu ako 1 200 eur v hrubom. Keď sa pozrieme na tento údaj v hlavnom meste, je viac ako dvojnásobný. Mzdová bratislavská elita zarába viac ako 2 500 eur v hrubom.

Keď sa pozrieme na zoznam najhoršie platených okresov, môžeme vidieť, že v ňom prevládajú okresy z Prešovského kraja. Je ich až sedem. Spomenuté okresy z najhoršie plateného kraja na Slovensku dopĺňa Poltár z Banskobystrického kraja, Turčianske Teplice zo Žilinského kraja a Sobrance z Košického kraja.

V rebríčku najlepšie platených okresov vystupujú naše dve najväčšie mestá ako dva okresy. Pod Bratislavou sú sčítané údaje za Bratislavu I, II, III, IV, V a pod Košicami sú to údaje dokopy za okresy Košice I, II, III, IV a Košice-okolie. Rozdiel medzi hlavným mestom na prvom a Malackami na druhom mieste je až 257 eur. Niektorých môže prekvapiť aj rozdiel medzi Malackami a Trnavou, ktorý predstavuje 90 eur. Nasledujúce priečky sú už vyrovnanejšie. Spomedzi TOP 10 najlepšie platených okresov je až osem zo západného Slovenska. Dopĺňajú ich len Košice a Žilina.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#výška platov #platy #mzda
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku