Ako uspokojiť požiadavky zamestnancov, ak pracujete na zmeny?

, 18.09.2019 15:06
dôchodca, práca
Vo firmách so zmenovou prevádzkou je o niečo náročnejšie poskytnúť zamestnancom časovú flexibilitu. Autor:

Slovensko v miere nezamestnanosti atakuje historicky najnižšiu, 5-percentnú, hranicu. Takéto podmienky na trhu práce vytvárajú pre ľudí príležitosti získať lepšie zamestnanie, a preto sú viac ako kedykoľvek predtým ochotní zmeniť svojho zamestnávateľa výmenou za lepšie podmienky.

Aj keď najväčšou motiváciou stále zostáva výška platu, pri finálnom rozhodovaní môže nakloniť váhu v prospech existujúceho alebo nového zamestnávateľa aj ponuka nefinančných benefitov. Samotné spoločnosti sa nachádzajú v silne konkurenčnom prostredí z hľadiska získavania a udržania tých najlepších. Hľadajú preto spôsob, ako zamestnancov motivovať a poskytnúť im také pracovné prostredie a podmienky, ktoré by im okrem práce umožnili tráviť čas aj s rodinou a priateľmi.

Napriek tomu, že vo firmách so zmenovou prevádzkou je o niečo náročnejšie poskytnúť zamestnancom časovú flexibilitu, aj tu už existujú overené riešenia. Práca na zmeny sa väčšinou veľmi ťažko kombinuje so súkromným životom. Mnoho ľudí pracujúcich na zmeny čelí sociálnym problémom a pre zle nastavené zmeny mávajú často narušený vzťah s rodinou. Aj keď flexibilné formy práce a rôzne nástroje, ktoré podporujú rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom, ešte nie sú v našej pracovnej kultúre úplne bežné, mnoho spoločností si uvedomuje, že bez tejto podpory môže o svojich zamestnancov v dohľadnom čase prísť.

„Nie je to tak dávno, čo sme vedúcim pracovníkom v zmenových prevádzkach odporúčali zaoberať sa zdravotnými a sociálnymi aspektmi svojich zamestnancov, no nebrali nás vážne. Súčasná zložitá situácia na trhu práce, spôsobená historicky najnižšou mierou nezamestnanosti, prispela k výraznej zmene v ich prístupe. Do popredia sa dostávajú nové trendy ako individuálny prístup k zamestnancom či orientácia na flexibilitu a tzv. work-life balance. Som si istý, že tieto a podobné trendy sa budú v pracovnom prostredí presadzovať čoraz viac,“ hovorí Nunzio Totaro, riaditeľ spoločnosti Déhora pre Českú republiku a Slovensko.

Firma Déhora radí spoločnostiam fungujúcim v režime práce na zmeny, ako uspokojiť požiadavky zamestnancov, aby netrpel ich osobný život a aj napriek tomu robili kvalitnú prácu a nebola narušená prevádzka spoločnosti. Okrem iného zavádza v rámci sociálnych inovácií aj možnosť tzv. samoplánovania, v rámci ktorého môžu zamestnanci zasiahnuť aj do rozvrhu svojich zmien a vybrať si ich podľa svojich osobných potrieb, či už fyzických, alebo sociálnych. Zamestnanci si tak môžu lepšie organizovať svoj voľný čas a prispôsobiť sa potrebám rodiny, čo ocenia predovšetkým rodičia, ktorí sa musia starať o deti a domácnosť.

Viaceré prieskumy ukazujú, že umožniť tzv. samoplánovanie prináša výhody obom stranám. Pre firmy tento krok znamená predovšetkým cestu, ako si udržať kvalitných zamestnancov a povesť atraktívneho zamestnávateľa. Navyše skúsenosti potvrdzujú, že pokiaľ zamestnávateľ vychádza zamestnancom v ústrety, sú potom omnoho efektívnejší a výkonnejší, a tým rastie aj produktivita firmy. Samoplánovanie pomáha zamestnancom zostať spoločensky aj fyzicky v dobrej kondícii, pretože sami rozhodujú o svojom pracovnom a voľnom čase a necítia sa tak byť prácou obmedzovaní.

Samoplánovanie sa, samozrejme, riadi určitými pravidlami. Zamestnávateľ si stanoví, čo je potrebné zvládnuť, a zamestnanci sami rozhodujú o tom, kto a kedy to urobí. Pritom nie je dôležité, či ide o zmeny vo výrobe, alebo služby zdravotníckeho personálu či IT firiem.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#nízka nezamestnanosť #nezamestnanosť
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku