Čo vyžadujú zamestnávatelia od uchádzačov?

Na trhu práce sa stretávame s novodobým rozmýšľaním zamestnávateľov, ktorí čoraz viac uprednostňujú mäkké zručnosti pred tými tvrdými, teda odbornými. Najväčší pracovný portál Profesia.sk sa pozrel na to, aké požiadavky majú firmy u nás v tomto roku najčastejšie.

, 25.09.2019 06:00
absolvent, práca, počítač, Foto:
Požiadavky na mäkké zručnosti sú tiež trendom, ktorý prichádza aj vďaka situácii na trhu práce.
debata

Na stredoškolské pozície treba najmä zodpovednosť a dobrú komunikáciu Medzi najčastejšími požiadavkami, ktoré v roku 2019 zadávajú firmy, čo hľadajú nových zamestnancov so stredoškolským vzdelaním, sú zodpovedný prístup, komunikačné schopnosti, prax či samostatnosť. Z týchto zistení je cítiť, že firmy stále častejšie hľadajú ľudí, ktorí vedia rozmýšľať a rozhodovať samostatne. Spôsob vedenia práce prikazovaním presných úkonov sa tak v mnohých firmách vytráca a vidíme prechod k väčšej zodpovednosti zamestnancov za svoju prácu.

Najčastejšia požiadavka zamestnávateľov pri pozíciách, ktoré si vyžadujú vysokú školu, je znalosť anglického jazyka. Kým pri týchto pozíciách je ovládanie angličtiny takmer nevyhnutnosťou, pri stredoškolských pozíciách skončila táto znalosť až na piatom mieste. Medzi vysokoškolskými pozíciami sú podľa analýzy z dielne portálu Profesia.sk vyžadované často ovládanie MS Office, komunikačné schopnosti, analytické myslenie, ale aj príjemné vystupovanie.

Ak by sme sa pozreli na najčastejšiu požiadavku zamestnávateľov všeobecne, bez ohľadu na vzdelanie, boli by ňou komunikačné znalosti. Kým drvivá väčšina najčastejších požiadaviek zamestnávateľov sú najmä mäkké zručnosti, uchádzači sa tomuto trendu zatiaľ neprispôsobili. Či už sú to ľudia so stredoškolským alebo vysokoškolským titulom, obe skupiny ľudí majú v TOP 5 najčastejších zmieňovaných iba tvrdé zručnosti. Znalosť anglického jazyka je však pri oboch skupinách na prvom mieste.

Napriek tomu, že na Slovensku je zaužívané písať do životopisu skôr tvrdé zručnosti, spoločnosť Profesia odporúča uchádzačom spomenúť aj tie mäkké. Opísať ich však ide aj originálnejšie ako len vymenovaním prídavných mien ako „zodpovedný, komunikatívny, samostatný“. Znalosti možno ukázať napríklad v pár vetách, kde sa tvrdenia dajú podložiť konkrétnymi príkladmi. Napríklad namiesto „som tímový hráč“, môže uchádzač napísať: „Schopnosť spolupracovať a tímového ducha som preukázal pôsobením v medzinárodnom kolektíve. Okrem toho som sa novým kolegom vždy venoval aj mimo práce. Brával ich na prednášky či ukázal im mesto."

Požiadavky na mäkké zručnosti sú tiež trendom, ktorý prichádza aj vďaka situácii na trhu práce. Firmy si zvykli na to, že hľadajú skôr šikovných flexibilných ľudí, ktorých už odborné znalosti vedia naučiť samy. Skutočnosť, že zamestnávatelia majú v posledných mesiacoch, či rokoch väčšie problémy s hľadaním novej pracovnej sily spôsobila, že môžeme pozorovať znižovanie ich nárokov. Možno to vidieť napríklad pri vyžadovaní vysokoškolského vzdelania 2. stupňa. Kým v roku 2016 požadovalo magisterský, či inžiniersky titul 15 percent pracovných inzerátoch na Profesia.sk, v súčasnosti je to necelých 12 percent. V roku 2016 vyžadovalo znalosť anglického jazyka viac ako 43 percent ponúk. V tomto roku podiel klesol na niečo vyše 38 percent.Podobný vývoj vidíme pri nemeckom jazyku. V roku 2016 išlo o vyše 12 percent ponúk s touto požiadavkou. V roku 2019 je to zatiaľ necelých 10 percent.

Najčastejšie požiadavky na stredoškolských pozíciách
zodpovedný prístup  
komunikačné schopnosti  
prax v odbore  
samostatnosť  
ochota učiť sa  
znalosť anglického jazyka  
príjemné vystupovanie  
tímovosť  
manuálna zručnosť  
ms office  
organizačné schopnosti  
vodičský preukaz  
odolnosť voči stresu  
analytické myslenie  
orientácia na zákazníka  
Najčastejšie požiadavky pri vysokoškolských pozíciách
znalosť anglického jazyka  
ms office  
komunikačné schopnosti  
analytické myslenie  
príjemné vystupovanie  
schopnosť pracovať v tíme  
prax v odbore  
zodpovedný prístup  
ochota učiť sa  
organizačné schopnosti  
prezentačné zručnosti  
logické myslenie  
odolnosť proti stresu  
vodičský preukaz  
ochota cestovať  
Čo najčastejšie uvádzajú v CV uchádzači so SŠ vzdelaním
znalosť anglického jazyka  
ms office  
nemecký jazyk  
slovenský jazyk  
skúsenosti s prácou v pokladni  
Čo najčastejšie uvádzajú v CV uchádzači s VŠ vzdelaním
znalosť anglického jazyka  
ms office  
nemecký jazyk  
strojopis  
ruský jazyk  

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #zamestnávateľ #životopis #pracovný pohovor
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy