Ženy si štatisticky polepšili v platoch

Rozdiely medzi mužmi a ženami na Slovensku sa vyrovnávajú len veľmi pomaly. Ukázali to najaktuálnejšie dáta Európskeho inštitútu pre rodovú rovnosť (EIGE).

23.01.2020 10:00
pekárka, pečivo, úsmev Foto:
V prípade vzdelania sú rozdiely medzi pohlaviami mierne.
debata

Inštitút skúma rozdiely medzi mužmi a ženami na pracovnom trhu, vo vzdelaní, v príjmoch, v zdravotnom stave, v zapojení sa do verejného života a rozdiely v čase strávenom s rodinou. Aktuálne výsledky priradili Slovensku úroveň 54,1 bodu zo 100 (1 bod je úplná nerovnosť a 100 bodov úplná rovnosť). Najmenšie rozdiely sú vo Švédsku, kde je rovnosť na úrovni 83,6 bodu. Najväčšiu nerovnosť zaznamenali v Maďarsku (51,9 bodu), nasleduje Grécko (51,2 bodu) a Slovensko.

„V rovnosti mužov a žien sme na 26. mieste v rámci krajín EÚ a za posledných desať rokov sme sa prepadli až o sedem pozícií. Priemer za všetkých 28 krajín EÚ je na úrovni 67,4 bodu,“ povedala Lenka Buchláková, analytička Slovenskej sporiteľne. Medzi sledovanými rokmi 2005 až 2017 sme sa začali posúvať v rodovej rovnosti až od roku 2017, a to o 1,6 bodu. Miera zamestnanosti (vo veku 20 – 64 rokov) sa za sledované obdobie rokov 2005 až 2017 pohybovala na úrovni 66 % v prípade žien, mužov však bolo zamestnaných až 79 %. Na plný úväzok bolo zamestnaných až 61 % mužov, žien len 46 %. Naopak, na čiastočný pracovný úväzok pracovalo viac žien, a to 9 %, mužov iba 4 %.

„Čo sa týka platov, ženy zarábajú mesačne priemerne o 21 % menej ako muži. Priemerne pritom pracujú 39 hodín týždenne. Muži pracujú o čosi viac, 41 hodín. Situácia sa však práve v platoch za posledných deväť rokov zlepšila, ženy si priemerne platovo polepšili o viac ako 56 %,“ doplnila Buchláková. Horšia situácia je v prípade žien s deťmi. Tie zarábajú až o tretinu menej ako muži. Približne 11 % mužov a žien je ohrozených chudobou. Najviac sú to ľudia s základným vzdelaním (22 % žien a 27 % mužov) a cudzinci žijúci na Slovensku (21 % v prípade mužov aj žien).

Za posledné roky narastajú rozdiely medzi pohlaviami v starostlivosti o domácnosť a deti, a to v neprospech žien. Až 35 % z nich sa stará o deti, prípadne sa s nimi učí, a to najmenej hodinu denne. K tomuto sa „má“ len 19 % mužov. Ženy sa viac starajú aj o dennodenné aktivity spojené s chodom domácnosti, až 77 %, u mužov je to výrazne menej, iba 47 % z nich. Najmenej hodinu denne varí a upratuje 60 % žien, mužov iba 16 %.

V prípade vzdelania sú rozdiely medzi pohlaviami mierne. Vysokoškolské vzdelanie dosiahlo 19 % žien a 16 % mužov. Najmä ženy po 49. roku si častejšie dopĺňajú vysokoškolské vzdelanie ako muži. Ženy sa však tak nezapájajú do verejného života ako muži. V sledovanom období bolo iba 20 % žien v parlamente. Iba 15 % žien je v predstavenstvách firiem.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #rodová rovnosť #pracovné príležitosti