Ktoré profesie si najrýchlejšie nájdu zamestnanie?

Výraznejšie uvoľňovanie opatrení sprevádzajú nové pracovné príležitosti. Prebúdza sa aj cestovný ruch, gastro a hotelierstvo.

14.05.2020 10:00
žena muž počítač práca banka peniaze Foto:
Ilustračné foto.
debata

Posledný týždeň priniesol najviac pracovných ponúk za posledné dva mesiace. Najväčší pracovný portál na Slovensku Profesia.sk eviduje za posledných päť týždňov postupné zvyšovanie počtu nových ponúk. 2264. Toto je zatiaľ najvyšší počet pracovných ponúk počas jedného týždňa, ktorý eviduje portál Profesia.sk od vypuknutia mimoriadnej situácie.

Zdá sa, že na počty nových pracovných ponúk má priamy vplyv uvoľňovanie opatrení vlády. Slovensko zažilo prvú fázu uvoľňovania 22. apríla, teda v 17. kalendárnom týždni. V tomto období stúpol počet nových pracovných ponúk po troch týždňoch opäť nad 2-tisíc.

Uvoľnenie druhej a tretej fázy opatrení prišlo v stredu 6. mája. Práve tento týždeň priniesol v počte inzerátov nový „pandemický rekord“. Pozitívne je, že nárast pracovných ponúk je vidieť aj v odvetviach, ktoré pandémia zasiahla najviac.

Pomalé prebúdzanie cestovného ruchu

Sektor, pri ktorom zaznamenala Profesia najvýraznejší medziročný pokles, je cestovný ruch, gastro a hotelierstvo. Posledné dni však prinášajú zvýšený počet pracovných inzerátov aj pri pozíciách v tomto odvetví.

V 19. kalendárnom týždni tu uverejnili zamestnávatelia 64 nových pracovných ponúk. Treba podotknúť, že ak toto číslo porovnáme s rovnakým obdobím spred roka, ide o stále výrazný pokles. Vtedy bolo v tomto odvetví uverejnených 249 inzerátov. Pozitívne však je, že cestovný ruch rastie ďalej aj v aktuálnom 20. týždni. Už počas pondelka a utorka 11. a 12. mája pribudlo na Profesia.sk ďalších 40 nových ponúk v tomto sektore.

Koho pandémia zasiahla najviac?

Mimoriadna situácia na Slovensku zasiahla všetky odvetvia. Počet pracovných ponúk medziročne klesol všade. Po spomínanom cestovnom ruchu, klesli počty ponúk najvýraznejšie pri pozíciách v pomocných prácach, výrobe, doprave, špedícií a logistike a v strojárstve. V aktuálnej ponuke dominuje obchod či IT

Aktuálne je na Profesia.sk najvyšší počet pracovných príležitostí v obchode, informačných technológiách či ekonomike, financiách a účtovníctve. Uchádzači majú aktuálne najväčšie šance zamestnať sa na pozíciách ako administratívny pracovník, účtovník, programátor, obchodný zástupca, predavač alebo operátor výroby.

Kde je aktuálne najmenej ponúk?

Naopak, najmenej šancí zamestnať sa, majú uchádzači, ktorí sa zaujímajú o odvetvia ako je baníctvo a hutníctvo, umenie a kultúra alebo vodohospodárstvo, lesníctvo a životné prostredie. Päticu sektorov s najnižším počtom pracovných ponúk dopĺňa textilný, kožiarsky a odevný priemysel a leasing.

debata chyba
Viac na túto tému: #zamestnanie #pracovný trh #ponuka práce
Flowers