Aké informácie nielen o plate možno vyčítať z pracovného inzerátu?

29.05.2020 09:00
životopis, motivačný list, práca, pohovo,...
Novela o povinnom zverejňovaní platov v ponukách platí od mája 2018. Autor:

Ponúkaný plat možno nájsť v drvivej väčšine pracovných inzerátov. Spôsoby zverejňovania sú však rôzne.

Zhruba 94 percent. Toľko je ponúk na pracovnom portáli Profesia.sk, ktoré v roku 2020 obsahujú informáciu o plate. Novela o povinnom zverejňovaní platov v ponukách platí od mája 2018. Existujú však výnimky, na ktoré sa nevzťahuje. Medzi nimi sú napríklad prípady, keď firma hľadá živnostníkov, ponuky od verejných inštitúcií alebo zahraničné pracovné inzeráty. Práve to je dôvod, prečo najväčší pracovný portál eviduje vyše 6 percent ponúk, kde informácia o plate chýba.

Rôzne spôsoby zverejňovania

Spôsoby podávania informácií o platoch sú rôzne. Nie každý napríklad uverejňuje mesačnú mzdu. Podľa údajov portálu Profesia.sk zhruba 84 percent ponúk uvádza mesačný plat, nasleduje desatina inzerátov s hodinovou mzdou. Medzi ponukou nájdeme aj inzeráty zamestnávateľov so mzdou za výkon. Z tohto dôvodu je pre ľudí často zložité porovnávať jednotlivé ponuky medzi sebou.

Iba jedno percento inzerátov uvádza minimálnu mzdu. Medzi najčastejšie spôsoby zverejňovania platu patrí mzdové rozmedzie, ktoré môžeme nájsť v približne 45 percentách ponúk, v ktorých sa nachádza informácia o plate.

Platy v ponukách priniesli počas dvoch rokov uchádzačom viac informácií. Zároveň však treba zdôrazniť, že uverejňované čísla často nezmenili spôsob diskutovania o plate na pracovných pohovoroch. Uchádzači by sa preto mali pripraviť na to, že veľká časť personalistov sa ich na konci pohovoru spýta na očakávaný plat.

Dôležité je nepodcenenie prípravy na pohovor

Keď má uchádzač dostatok informácií o priemernom plate na pozícií, na ktorú sa hlási, je dobré, ak s týmto číslom pracuje. Portál Platy.sk odporúča uchádzačom zvoliť si mzdové rozmedzie, ktoré má priemernú mzdu niekde v strede. Keď na konci pracovného pohovoru príde otázka o tom, akú mzdu si uchádzač predstavuje, najvyššiu sumu uvedie v prípade, keď mu pohovor vyšiel, naopak, najnižšiu vtedy, keď stretnutie nedopadlo najlepšie.

V prípade, že sa uchádzač pripravuje na pracovný pohovor platí, že netreba zabúdať na zistenie si informácií nielen o danom pracovnom mieste, ale aj o zamestnávateľovi. Uchádzači by sa mali tiež pripraviť na to, že pracovný pohovor nemusí prebiehať osobne. Spoločnosť Profesia 16. marca predstavila novinku – video pohovory. Služba mala slúžiť firmám a uchádzačom na to, aby sa počas mimoriadnej situácie zjednodušila a taktiež urýchlila možnosť absolvovania pohovorov.

Príprava na video pohovor by mala byť takmer rovnaká, ako keď stretnutie prebiehal online. Uchádzači by si však okrem toho mali dávať pozor na výber vhodného tichého miesta, uistenie sa, že sa počas pohovoru nevybije zariadenie a najmä vyhradenie času, počas ktorého sa bude uchádzač venovať iba personalistovi. Je tak dobré stíšiť si telefón a odložiť ostatné povinnosti.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#pracovná ponuka #mzda #inzerát
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku