Zarábajú vysokoškoláci vždy viac?

Zamestnanci s univerzitným vzdelaním druhého stupňa majú výrazne lepšie platy ako pracovníci s maturitou.

27.07.2020 10:00
kolegovia, práca, spolupráca, kancelária Foto:
Zamestnanec s maturitou dosahuje rýchly platový progres do 34 rokov, pri zamestnancovi, ktorý má vysokoškolský titul druhého stupňa, je to v priemere až do 44 až 45 rokov.
debata

Vyplýva to z analýzy portálu Platy.sk. Analýza pritom ukazuje, že zamestnanci s vysokou školou majú viac možností na platový rast. Platové rozdiely medzi zamestnancami so sledovanými stupňami vzdelania sú výrazné vo všetkých krajoch na Slovensku. „Najvýraznejší rozdiel je pritom práve v Bratislavskom kraji. Zamestnanec s maturitou tu zarobí v priemere 1 307 eur v hrubom. Pracovník s vysokou školou až o 490 eur viac,“ uvádza sa v tlačovej správe.

Najnižší rozdiel medzi platmi z hľadiska stupňa vzdelania je v Prešovskom kraji. Rozdiel medzi zamestnancom s maturitou a zamestnancom s vysokou školou predstavuje 235 eur, čiže zhruba 26 percent. „Jeden z dôvodov, prečo sú rozdiely najväčšie práve v Bratislave a najnižšie v Prešove, môže byť možnosť kariérneho rastu. Vyššie manažérske pozície zamestnávatelia často podmieňujú dosiahnutým vysokoškolským vzdelaním, pričom najviac ich je práve v hlavnom meste,“ upozorňuje spoločnosť Profesia. Kým portál Profesia.sk evidoval vlani 1 317 pracovných ponúk vo vrcholovom manažmente v Bratislavskom kraji, v Prešovskom kraji išlo o 168 takýchto inzerátov.

Slováci s titulom zažívajú mzdový progres dlhšie. Zamestnanec s maturitou podľa analýzy dosahuje rýchly platový progres do 34 rokov, pri zamestnancovi, ktorý má vysokoškolský titul druhého stupňa, je to v priemere až do 44 až 45 rokov. Neskôr už začínajú platovo skôr stagnovať. „Práve to spôsobuje, že rozdiely medzi platmi ľudí so strednou školou a ľudí s titulom z vysokej školy sú najvýraznejšie vo vyššom veku,“ tvrdí Profesia. Kým pri vekovej kategórií od 25 do 34 rokov je rozdiel približne 26 percent, pri zamestnancoch vo veku od 45 do 54 rokov je rozdiel viac ako 60-percentný.

Analýza portálu Platy.sk mapuje tiež rozdiely medzi maturitou a univerzitným vzdelaním ihneď po nástupe vysokoškolských absolventov na trh práce. Priemerný základný nástupný plat 24-ročného absolventa univerzity predstavuje aktuálne 1 085 eur v hrubom. Je to takmer rovnaký plat, aký majú ich rovesníci s maturitou, ktorí majú 5-ročnú prax. Priemerný základný plat týchto pracovníkov na Slovensku predstavuje 1 082 eur v hrubom. Podobné platy majú tak v priemere zamestnanci s rozdielnym vzdelaním iba chvíľu. Platové rozdiely sú od tohto momentu stále výraznejšie, uvádza sa v tlačovej správe.

debata chyba
Viac na túto tému: #platy #vzdelanie #vysokoškoláci