Firmy nikdy nehľadali počas leta toľko ľudí ako teraz. Vysoký počet ponúk pokračuje

Trh práce prináša pre uchádzačov pozitívne správy. Analýza pracovného portálu Profesia.sk informuje, že zamestnávatelia uverejnili počas leta rekordný počet pracovných ponúk.

09.09.2021 08:25
Resize of UP-7 jan zamestnanec-4x Foto:
Ilustračné foto.
debata (6)

Prvé septembrové dni navyše naznačujú, že tento trend bude pokračovať.

„Zamestnávatelia uverejnili v auguste takmer 29-tisíc pracovných ponúk. Portál Profesia.sk takéto silné leto ešte nezažil,“ hovorí Nikola Richterová z Profesia.sk. „Rýchle tempo pridávania nových pracovných ponúk pokračuje. Firmy uverejnili za prvých sedem septembrových dní ďalších 6196 inzerátov. Taký vysoký počet ponúk počas leta nie je zvykom,“ uviedla.

Júlové a augustové čísla sú v porovnaní s predošlými rokmi až prekvapujúco pozitívne. Predošlé roky vždy platilo, že firmy robili počas dovolenkového obdobia menej náborov. Vyššie čísla ponúk potom prichádzali vždy až v septembri.

Doteraz najviac ponúk evidovala Profesia v lete 2018. Rok 2021 však priniesol o vyše 10-tisíc ponúk viac. Zamestnávatelia uverejnili počas júla a augusta až 55 502 inzerátov.

Rok 2021 ovládol historické štatistiky

„Napriek tomu, že do príchodu koronakrízy patril august medzi mesiace, kedy zamestnávatelia uverejňovali pravidelne najmenej ponúk v roku, opäť sa potvrdilo, že rok 2021 je iný. Tohtoročný august sa dokonca dostal na druhé miesto v rebríčku mesiacov s historicky najvyšším počtom pracovných ponúk,“ vraví Richterová.

Najviac ponúk vo svojej 24-ročnej histórii zaznamenala Profesia v júni 2021. Firmy vtedy uverejnili 29 028 inzerátov. To je iba o 66 viac ako v auguste.

Najviac príležitostí je v obchode a vo výrobe

Uchádzači majú aktuálne k dispozícii najviac voľných pracovných miest v obchode, vo výrobe, doprave, špedícii a logistike a IT.

Spomedzi ponúk, ktoré požadujú maturitu, hľadajú zamestnávatelia najčastejšie ľudí na pozície administratívnych/e pracovníkov/čky, obchodných/é zástupcov/kyne a predavačov/ky. S požiadavkou na vysokoškolské vzdelanie sú najpočetnejšie ponuky na učiteľov/ky, lekárov/ky a projektových/é manažérov/ky.

V TOP 10 odvetví s najvyšším počtom pracovných ponúk sa stále nachádza aj cestovný ruch, gastro a hoteliérstvo. Zamestnávatelia z tejto oblasti hľadajú najčastejšie čašníkov a čašníčky a pracovnú silu do kuchyne.

6 debata chyba
Viac na túto tému: #práca #zamestnanie #zamestnanci #pracovný trh #zamestnávatelia #trh práce
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy