Práca sa hľadá ľahšie, konkurencia klesá

Minulý rok priniesol o 100-tisíc pracovných ponúk viac ako rok predtým. Novoročná analýza pracovného portálu Profesia.sk rozoberá, aký bol rok 2021.

04.01.2022 10:18
žena, pracujúci penzisti, úsmev, práca, notebook Foto:
Ilustračné foto.
debata

Zamestnávatelia minulý rok uverejnili rekordný počet pracovných ponúk. To spôsobilo, že konkurencia medzi uchádzačmi o prácu klesá nielen vo vybraných, ale aj v najobľúbenejších sektoroch.

Rekordný počet príležitostí

Kým v roku 2020 uverejnili zamestnávatelia najnižší počet pracovných ponúk za dlhé roky, v roku 2021 sa situácia otočila o 180 stupňov.

Firmy za posledný rok uverejnili celkovo 292 838 pracovných inzerátov. Ide o najvyššie číslo v 24-ročnej histórii najväčšieho pracovného portálu na Slovensku.

Najviac pracovných ponúk bolo v obchode, vo výrobe, IT, doprave s logistikou a v administratíve. Prvá päťka sektorov s najvyšším počtom pracovných inzerátov sa oproti roku 2020 nezmenila. Konkurencia medzi kandidátmi klesá

Nedávno ukončený rok 2021 priniesol nižšiu konkurenciu medzi uchádzačmi. Na jednu ponuku zareagovalo v priemere 15 ľudí. V roku 2020 to bolo až 26 kandidátov.

Zníženie priemerného počtu reakcií na ponuku spôsobil najmä rekordný počet ponúk. Celkový počet reakcií však výrazne presiahol číslo 3 milióny 200 tisíc, čo je dokonca viac ako počet reakcií z predpandemických rokov 2018 či 2017.

Profesia sa preto pozrela bližšie na to, či bolo v roku 2021 skutočne jednoduchšie nájsť si prácu aj v tých najvyhľadávanejších odvetviach. Inzeráty práce majú totiž u ľudí rôzny úspech. Najúspešnejšia ponuka v roku 2021 prilákala až 2 276 uchádzačov. Išlo o pracovnú príležitosť do Námestova, kde firma hľadala zamestnanca či zamestnankyňu na aktualizáciu produktov na e-shope.

U Slovákov vyhráva administratíva

Spomedzi jednotlivých pracovných oblastí u uchádzačov na Slovensku jednoznačne vyhráva administratíva. Spomedzi 29-tisíc ponúk z tohto odvetvia zareagovalo v roku 2021 na každú v priemere 33 ľudí.

Slováci mali v roku 2021 vysoký záujem tiež o ponuky práce v žurnalistike a médiách, ľudských zdrojoch, vrcholovom manažmente a marketingu, reklame a PR. Je ľahšie získať prácu aj v najžiadanejšom odvetví?

Analýza Profesie rozobrala, ako sa vyvíja nielen celková konkurencia medzi uchádzačmi, ale aj počet kandidátov v najobľúbenejšom sektore. Napriek tomu, že konkurencia je stále vysoká a pred pandémiou bola nižšia, oproti roku 2020 klesol priemerný počet reagujúcich uchádzačov pomerne výrazne. Vlani platilo, že na jednu pracovnú ponuku tu zaslalo životopis viac ako 53 ľudí. To je o vyše 20 kandidátov viac, ako je priemerný počet z roku 2021.

Situácia pre uchádzačov je pozitívnejšia v každom regióne

Spomedzi jednotlivých regiónov vidíme najväčší priemerný počet uchádzačov na administratívnu ponuku v Košickom kraji. Keď v roku 2020 pridala firma inzerát na administratívnu pozíciu v košickom regióne, dostala v priemere až 61 životopisov. Dnes je situácia z pohľadu ľudí lepšia. Na ponuku práce zareaguje v priemere 44 kandidátov.

Medziročný pokles v priemernom počte uchádzačov na administratívnu ponuku je viditeľný v každom jednom regióne. Najviac lákajú ponuky na recepčných a recepčné

Keď uchádzač vidiel v roku 2020 na Profesii ponuku práce na recepčného/ú alebo sekretára/rku, mohol počítať s tým, že na ňu reagovalo v priemere takmer 100 uchádzačov. Tieto dve ponuky sú dlhodobo najobľúbenejšie. V roku 2021 sa priemerný počet reagujúcich ľudí znížil takmer o polovicu.

debata chyba
Viac na túto tému: #hľadanie práce #pracovné inzeráty