Ste na voľnej nohe vlastná kancelária je pre vás drahá? Riešením môže byť coworking

Byť začínajúcim podnikateľom, SZČO alebo moderne povedané freelancerom má nesporne mnoho výhod. Nájdu sa ale aj mínusy - vlastná kancelária môže byť pre vás finančne nákladná a pracovať z domu prestane po čase baviť asi každého.

17.02.2022 08:00
coworking, kolektív, práca, Turín, Foto:
Záber z coworkingového priestoru v Turíne, kde sa stretávajú ľudia z rôznych pracovných odvetví.
debata

K tomu, aby sa vám pracovne darilo, významne napomáha aj prostredie, v ktorom danú činnosť robíte. Mať svoj pracovný kútik v obývačke či kuchyni býva síce na začiatku lákavé, ale na pracovná výkon to môže mať nežiaduci vplyv. Príliš veľa podnetov – TV, chladnička, práčka, domáce zviera- toto všetko vás odvádza od práce. Pomôcť naštartovať pracovný výkon môže presun do niektorého coworkingového centra.

Rôzni ľudia, rôzne časy

Coworking – sú jednoducho povedané zdieľané kancelárske priestory na prenájom. Stretávajú sa tam v rôznych časoch rôzni ľudia, pracujúci pre rôzne firmy. Coworking vás vytrhne z domácej izolácie a zabezpečí, že sa dostanete do kreatívneho prostredia a stretnete tvorivých ľudí. Coworking je určený pre široký okruh ľudí -využívajú ich podnikatelia, malé a začínajúce firmy, novinári, právnici, obchodníci, grafici, dizajnéri, programátori, kouči, tréneri, zástupcovia neziskových organizácií.

Výhodou je, že priestor v coworkingovom centre si môžete prenajať na čas, aký potrebujete – hodiny, dni, mesiace. Coworkingové centrá majú plnohodnotne vybavené kancelárie, nechýba kuchynka alebo zasadačka. Samozrejmosťou je kancelárska vybavenosť (internet, tlačiarne.. ). Niektoré ponúkajú priestor v štýle open space, nájsť možno ale aj také, kde si prenajmete uzatvorenú miestnosť na pracovné stretnutie. Coworking teda možno charakterizovať ako miesto, kde si prenajmete kancelársky stôl a stoličku za veľmi priaznivých podmienok. Prenajíma sa miesto pri stole v rámci otvoreného priestoru alebo môže byť umiestnené v samostatnej bunke či kancelárii.

Mesačný nájom sa líši v závislosti od vybavenia, lokality a poskytovaných služieb. Coworkingové centra ponúkajú viacero možností, z ktorých si môže záujemca vybrať. Pokiaľ niekto vie, že spoločné priestory bude využívať iba raz za týždeň, tak si vyberie vhodný variant a neplatí zbytočne za dni, keď sa tam nezdržuje. Chcete ho využívať každý deň? Nech sa páči, mnoho priestorov je otvorených 24 hodín 7 dní v týždni.

Jana Alušíková, Ide o právo Čítajte viac Home office: Ako je to s pracovným časom, prestávkami, voľnom, sviatkami, nadčasmi a dovolenkou?

Financie a motivácia

Nespornou výhodou fungovania v coworkingu je, že aj keď si vyberiete drahšie centrum, náklady budete mať stále nižšie ako pri prenájme a zariaďovaní vlastnej kancelárie. Navyše vám odpadajú akékoľvek starosti s udržovaním miesta.

Tieto miesta sú navyše veľmi obohacujúce. Nielen tým, že stretnete nových ľudí – bonusom môže byť nadviazanie novej spolupráce. Zdieľané kancelárie priťahujú komunitu ľudí, ktorí majú cieľ a chcú profesne rásť. Organizujú tu akcie, mítingy, zrazy, menšie konferencie. Užívatelia coworkingu sa zhodujú v tom, že tento systém práce im ponúka komunitu, otvorenosť, nezávislosť a kooperácia. A presne to vystihuje celý koncept a základnú myšlienku coworkingu.

Coworking, inak nazývaný aj zdieľané pracovné prostredie, je v zásade novým poňatím práce – predstavuje štýl práce a podnikania vo flexibilnom kancelárskom prostredí zdieľanom s ďalšími nezávislými pracovníkmi. Vytvára komunitu nezávisle pracujúcich ľudí, ktorým spoločné priestory umožňujú zdieľať hodnoty, skúsenosti, nápady a profitovať zo synergického efektu, ktorý prináša sústredenie talentovaných pracovníkov na jednom mieste – to všetko sa dozviete na Wikipédii, ak v nej zadáte vyhľadať výraz coworking. Niektoré coworkingové centrá založili internetoví podnikatelia, ktorí hľadali alternatívu k práci z kaviarní alebo k izolácii spôsobenej prácou z domu.

Koncept coworkingu sa objavil v roku 2005 v Spojených štátoch. Prvé coworkingové centrum vzniklo v San Franciscu, kde tento priestor otvoril Brad Neuberg a niesol názov Hot Factory. Toto centrum už síce nefunguje, ale nápad sa osvedčil a rozšíril po celom svete. Pod Tatrami tiež existuje takéto miesto a volá sa Coworking Poprad.

otec, dieťa, home office, práca z domu, telefonovanie, písanie, výchova Čítajte viac Home office chce disciplínu

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #coworking
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy