Aká je nová minimálna hodnota stravného lístka?

Od začiatku mája dostávajú zamestnanci zvýšenú sumu stravného a cestovných náhrad. Vďaka tomu si na stravu ročne prilepšenia približne sumou 85 eur.

13.05.2022 08:00
strava, jedlo, stravovanie Foto:
Ilustračné foto.
debata

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny sa snaží zvýšením stravného a cestovných náhrad kompenzovať zvyšujúce sa ceny. Minimálnu hodnotu stravného lístka zvýšilo na 4,50 eura. Znamená to aj zvýšený príspevok na stravu pre zamestnancov, keďže 55 % z tejto sumy uhrádza práve zamestnávateľ.

,Zvýšením stravného na pracovné cesty ministerstvo práce reaguje na vývoj indexov cien jedál a nealkoholických nápojov v reštauračnom stravovaní. Stravné na pracovné cesty sa naposledy upravovalo v roku 2019. Index cien jedál a nealkoholických nápojov ukazuje zvýšenie ich cien o 17,5 percen­tuálneho bodu v decembri 2021 oproti februáru 2019. Práve týmto indexom sa riadilo ministerstvo pri výpočte nových súm stravného, " vysvetľuje ministerstvo práce, prečo sa rozhodlo zvýšiť stravné a akým spôsobom vypočítalo, o koľko sa zvýši stravné.

podnikanie, žena, práca, úsmev, home office Čítajte viac Stravovanie zamestnancov počas home office

Zamestnanec, ktorý dostáva od zamestnávateľa gastrolístok, musí teda dosť gastrolístok v hodnote 4,50 eura. Ministerstvo práce totiž zvýšilo stravné počas pracovnej cesty, ktorá trvá od 5 do 12 hodín, z 5,10 eur na 6 eur. Minimálna hodnota stravovacej poukážky je podľa Zákonníka práce 75 % stravného pre pracovné cesty v trvaní od 5 do 12 hodín. Znamená to, že pri sume stravného 6 eur bude teda minimálna hodnota stravovacej poukážky 4,50 eura.

„V dnešnej dobe je každé euro dobré, preto som rád, že môžem oznámiť, že už od 1. mája zvyšujeme príspevok zamestnávateľa na stravu o 17,5 %. Teda z 2 eur 11 centov na 2 eurá 48 centov. U priemerného zamestnanca ročne je to plus 85 eur, ktoré takýmto spôsobom dostane na stravu. Celkovo tak pomôžeme státisícom zamestnancov na Slovensku,“ uviedol minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak.

Opatrenie ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny o sumách stravného, vyšlo v Zbierke zákonov dňa 7. apríla 2022. Zvýšené sumy stravného patria zamestnancovi od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom boli zverejnené. To znamená, že zvýšené sumy za stravné sa použijú už od 1. mája.

V Zbierke zákonov bolo zároveň publikované aj ďalšie opatrenie ministerstva práce o sumách základnej náhrady za používanie cestných motorových vozidiel pri pracovných cestách. Aj v tomto prípade sa zvýšené sumy uplatňujú už od 1. mája tohto roka. Po novom sa počíta so zvýšením pre jednostopové vozidlá a trojkolky z 0,053 eura za kilometer na 0,059 eura a pre osobné cestné motorové vozidlá z 0,193 eura na 0,213 eura za prejdený kilometer. Pri použití prívesu k osobnému cestnému motorovému vozidlu sa základná náhrada zvýši o 15 %. Sumu základnej náhrady pre nákladné automobily, autobusy a traktory dohodne zamestnávateľ so zamestnancom. Náhrada za spotrebované pohonné látky patrí zamestnancovi podľa cien pohonných látok prepočítaných podľa spotreby pohonných látok uvedenej v technickom preukaze cestného motorového vozidla alebo v technickom preukaze.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #gastrolístky #stravné lístky