7 tipov ako si nájsť prácu, ak ste hendikepovaným človekom

Ak ste zdravotne znevýhodnený, veľa aspektov vášho života môže byť ťažších či komplikovanejších, než keby ste zdravotné znevýhodnenie nemali. Ale aj vy tvoríte našu spoločnosť, môžete sa rozvíjať, napredovať a dosiahnuť to, čo si zaumienite.

, 09.06.2022 08:00
invalidný vozík, muž, radosť, ťzp, zťp Foto:
Ilustračné foto.
debata

1. Poznajte svoje schopnosti

Viete, aké aktivity a činnosti vykonávať nemôžete. Zamerajte sa preto na to, v čom vás vaše zdravotné znevýhodnenie neobmedzuje, a rozvíjajte práve tieto svoje schopnosti a prednosti.

2. Nájdite si prácu

Že ste o tom pre svoje znevýhodnenie doteraz neuvažovali? Možnosti existujú. Skúste chránené dielne alebo sa obráťte na rôzne inštitúcie, ktoré združujú a pomáhajú zdravotne znevýhodneným, napr. Národná rada občanov so zdravotným postihnutím v SR, alebo Slovenský zväz zdravotne postihnutých. Inštitút pre pracovnú rehabilitáciu občanov so zdravotným postihnutím vám taktiež môže pomôcť v rôznych oblastiach.

3. Urobte si svoj projekt

Je niečo, čo ste doteraz chceli urobiť, ale akosi na to nebol čas? Napísať knihu či vytvoriť si blog? Pustite sa do toho. Aj keby výsledok nikdy nemal nikto vidieť, počas práce na svojom projekte sa veľa naučíte a urobíte si radosť. Práve svoje znevýhodnenie môžete využiť ako inšpiráciu. Tak vznikli aj slovenské projekty handicup.sk, parking4disabled alebo lol.go-ok.eu.

auto, invalidné parkovanie, vozíčkar, hendikep, Čítajte viac Príspevok na kúpu auta má prísne podmienky. Kto ho nemôže dostať?

4. Choďte na podujatia

V každom meste sa uskutočňujú zaujímavé podujatia z rôznych oblastí. Zúčastňujte sa ich, často sú zadarmo alebo za nízky poplatok. A ak by vám nejaké podujatie chýbalo, skúste ho zorganizovať. Beseda s odborníkom či stretnutie ľudí s podobným znevýhodnením už možno vďaka vám vo vašom meste chýbať nebude. Skúste napríklad Profesia Days, kde nájdete zaujímavé prednášky. Ak zistíte, že dostať sa na podujatie je pre rôzne typy bariér nemožné, ozvite sa organizátorovi. Dobré podujatia sa určite budú snažiť vám vyjsť v ústrety.

5. Začnite študovať

V škole si môžete doplniť alebo rozšíriť kvalifikáciu. Ak sa rozhodnete študovať dennou formou, môžete si vybaviť individuálny harmonogram štúdia. V externej forme prebieha vyučovanie väčšinou v soboty. Akékoľvek prekážky, na ktoré v škole natrafíte, určite vyriešite v spolupráci s vedením školy.

6. Zúčastnite sa kurzu

Ak do školy predsa len nemôžete chodiť, vyskúšajte rôzne kurzy. Vďaka nim sa môžete naučiť cudzí jazyk, naučiť sa základy programovania či grafiky. On-line kurzy sú zadarmo a nájdete ich na všelijaké témy. Odporúčame stránky Coursera.com, Codeacademy.com alebo Memrise.com. Môžete tiež skúsiť slovenskú stránku Naucmesa.sk, vďaka ktorej sa sám môžete stať lektorom v oblasti, do ktorej sa vyznáte. Opäť môžete využiť svoje znevýhodnenie a zorganizovať napr. kurz chodenia na vozíčku alebo poslepiačky. Fantázii sa medze nekladú.

7. Staňte sa dobrovoľníkom

Ponúknite svoje skúsenosti nejakej neziskovej organizácii alebo iniciatíve. Možno ste dobrý v angličtine alebo zručný maliar. Vaša pomoc sa určite niekde zíde. Alebo naberte úplne nové skúsenosti ako dobrovoľník v oblasti, v ktorej ste doteraz nepôsobili. Môžete skúsiť projekty volunteer.go-ok.eu alebo www.dobrovolnickecentra.sk.

Zdroj: profesia.sk

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #ŤZP #hendikepovaní ľudia #práca pre hendikepovaných
Flowers