Rastúca inflácia: Môžete požiadať o zvýšenie platu? Tu sú rady odborníka, ako na to

Rekordná inflácia tlačí ceny nahor, platy však zostali na pôvodnej úrovni alebo sa zvýšili len čiastočne. Napriek tomu použiť rast cien ako argument pre zvýšenie mzdy nie je vhodný.

31.07.2022 07:15
kancelária, úradník, práca, zamestnanec, stôl Foto:
debata (7)

Pripravte si radšej iné argumenty. Treba čo najpresnejšie uviesť, ako veľmi sa zmenila pracovná náplň oproti minulosti: viac práce, prípadne viac odborných vecí, a tomu by mala zodpovedať aj odmena. Je tiež dobré vedieť a odkomunikovať aj to, o koľko chcete plat zvýšiť.

„Ľudia sú pre každú dobrú firmu cennými a dobrí manažéri vedia, že rovnako dôležité ako ustáť ťažké časy je udržať si dobrých zamestnancov. Nespokojní zamestnanci nepodávajú také výkony, aké firme pomôžu zvládnuť krízové obdobie, takže ak je niekto nespokojný a zároveň presvedčený, že zvýšenie platu by pomohlo jeho nespokojnosť zmeniť, nech to určite vyskúša,“ hovorí výkonný riaditeľ personálnej agentúry MAXIN'S Group Roman Kučera.

Video
Ivana Molnárová, šéfka portálu Profesia.sk o tom, ako si vypýtať vyšší plat. Premiéra 24. 11. 2021.

Jedným z kľúčových faktorov, ktoré rozhodnú o úspechu, je podľa jeho slov to, aby bol zamestnanec vypočutý a jeho argumenty boli pochopené. „Neodporúčam očakávať osobu, ktorú chcete požiadať o zvýšenie platu, len tak na chodbe bez vopred dohodnutého stretnutia a už určite nie požiadať ju o krátky rozhovor, keď na ňu narazíte niekde vo firme,“ radí. Je dôležité si takéto stretnutie vopred dohodnúť a potom naň prísť pripravený.

Podľa Kučeru sa niekedy stane, že o plat žiadame človeka, ktorý o tom nemôže rozhodovať. Je preto potrebné ísť za tým, kto má oprávnenie vypočuť si požiadavku a buď ju tlmočiť vyššie, alebo o nej sám rozhodnúť. Ak ide o spoločnosť s niekoľkými stupňami riadenia, styčným dôstojníkom aj v otázke platu je zvyčajne buď priamy nadriadený, alebo personalista.

Odborník odporúča nedať sa odradiť prvou negatívnou reakciou. „Ak nie ste spokojní s plácou, ktorú dostávate za svoju prácu, tak odmietnutie nadriadeného vašu situáciu nezlepší. Niekedy môžu byť riešením alternatívne návrhy, ako napríklad úprava pracovnej náplne alebo skrátenie pracovného úväzku s ponechaním súčasného platu,“ menuje možnosti odborník. Okamžité vyhrážanie sa výpoveďou neodporúča.

7 debata chyba
Viac na túto tému: #mzda #plat #inflácia #zamestnanec