Ľudia chcú kratší pracovný čas

Analýza najväčšieho pracovného portálu na Slovensku mapuje dostupnosť práce na skrátený úväzok. Profesia poukazuje na to, že ľudia, ktorí nemajú možnosť pracovať osem hodín denne, majú výrazne menej možností.

18.08.2022 09:39
žena, pracujúci penzisti, úsmev, práca, notebook Foto:
Ilustračné foto.
debata

Pracovný portál Profesia.sk eviduje v roku 2022 rekordný počet ponúk. Zamestnávatelia uverejnili od 1. januára do 16. augusta takmer 221-tisíc inzerátov, ktoré ponúkali prácu na plný úväzok. Napriek tomu, že ponuky so skrátenými úväzkami dosahujú taktiež historické čísla, je ich výrazne menej. Za to isté obdobie išlo o niečo vyše 24-tisíc pracovných príležitostí.

Spomedzi všetkých pracovných ponúk tvoria tie, čo sú otvorené skrátenému času, približne desatinu.

Kde je skrátená práca najrozšírenejšia?

Uchádzači a uchádzačky, ktorí sa zaujímajú o prácu na polovičný či inak skrátený úväzok, majú najviac možností v obchode, cestovnom ruchu, gastre a hotelierstve či v administratíve.

Spomedzi konkrétnych pozícií ide najčastejšie o predavačov a predavačky, pokladníkov s pokladníčkami, administratívnych pracovníkov a pracovníčky či čašníkov a čašníčky. Skrátené úväzky prinášajú väčší záujem

Firmy uverejňujúce pracovné príležitosti, čo umožňujú takúto flexibilnejšiu formu práce, získavajú v priemere viac životopisov. Na pracovný inzerát, ktorý ponúka plný úväzok zareaguje v roku 2022 priemerne 11 ľudí. V prípade skrátených úväzkov je to až 22 uchádzačov a uchádzačiek.

Kde je najväčšia šanca zamestnať sa

Spomedzi odvetví, ktoré dávajú šancu ľuďom, čo nevedia odrobiť klasické pracovné časy, je najväčší záujem o ponuky v žurnalistike a médiách, marketingu a PR či v administratíve.

Spomedzi konkrétnych pozícií majú uchádzači a uchádzačky najväčší záujem o copywriterov/ky, editorov/ky, social media špecialistov/ky či pracovníkov/ky do call centra.

debata chyba
Viac na túto tému: #práca #pracovný čas #skrátený úväzok