Prieskum platov: O 300 eur si polepšili predavačky, stavbári aj o 600. Aký bude rok 2023?

Mzdy sa kontinuálne zvyšovali aj v tomto roku, a to naprieč všetkými odbormi aj regiónmi Slovenska. Ich rast však nedokáže pokryť výšku inflácie, ktorá má byť podľa prognóz Národnej banky Slovenska aj v budúcom roku v dvojciferných číslach.

09.10.2022 06:00
obchod, predavačka, pracujúci penzisti Foto:
Ilustračné foto.
debata (35)

Mzdy sa najviac zvyšovali na najnižších pozíciách, stierajú sa tiež regionálne rozdiely. V roku 2023 budú ďalej rásť, nepokryjú však infláciu. Firmy sa to budú snažiť kompenzovať inými nefinančnými benefitmi, pričom nezamestnanosť by sa nemala výrazne zvyšovať. Predikuje to personálna agentúra Grafton Slovakia na základe výsledkov svojho rozsiahleho prieskumu miezd, ktorý zrealizovala počas druhého štvrťroka 2022.

Ako stúpali platy

Najvyššie prírastky finančného ohodnotenia sa vo všeobecnosti logicky dejú na najnižších pozíciách, a to naprieč jednotlivými odbormi. Napríklad predavačka v porovnaní s rokom 2019 zarobí tohto roku o 300 eur viac, stavbyvedúci dostane na výplatnej páske o 650 eur viac. Aj vo vyšších príjmových sférach sa však nájdu pozoruhodné príklady nárastu mzdy. Ide, samozrejme, o oblasť IT, kde sa napríklad Cloud architekt posunul z minimálnej hranice ohodnotenia 2400 eur v roku 2019 na súčasných 3700 eur.

Najnovší prieskum miezd ktorý mapuje aktuálne finančné ohodnotenie stoviek pracovných pozícií v 7 odboroch a 8 regiónoch Slovenska, priniesol aj ďalšie zistenia: mzdy sa aj v roku 2022 plošne zvyšovali naprieč všetkými pozíciami a odbormi, opatrne tak reagovali na rastúcu infláciu a zvyšovanie cien, spoločnosti tiež rozširujú ponuku benefitov, na trhu je stále výrazný dopyt po nových zamestnancoch, hlavne výrobný sektor zápasí s nedostatkom pracovníkov – najmä na odborných, no tiež na operátorských pozíciách, možnosť využívať home office sa stala štandardom.

Mzdy pomaly rastú

V porovnaní s rokmi pred pandémiou nastalo aj v roku 2022 zvýšenie miezd naprieč pozíciami aj regiónmi. To ale nedokázalo kompenzovať výšku inflácie, ani uspokojiť očakávania zamestnancov. Najvyšší posun zaznamenal Grafton pri nižšie kvalifikovaných pozíciách vo výrobe a obchode, ako je napríklad hlavný majster, predavač alebo recepčná. Kontinuálny rast miezd pokračuje aj v sektoroch, ktoré sú aktuálne preferované – ide predovšetkým o IT odvetvie, stavebníctvo alebo marketing.

„V percentuálnom vyjadrení rástlo finančné ohodnotenie v segmentoch s najnižšími mzdami, hlavne vo výrobnom sektore, obchode a stavebníctve. Zvyšujú sa tiež mzdy mimo hlavného mesta – ide najmä o Nitriansky, Žilinský, Banskobystrický či Košický región. Potvrdzuje sa tak trend stierania medziregionálnych rozdielov,“ objasňuje výsledky prieskumu riaditeľ personálnej agentúry Grafton Slovakia a Gi Group Martin Malo.

Pri určitých pozíciách, hlavne v oblasti inžinieringu, výroby a automotive, zarobia dokonca kandidáti v Nitre či Žiline porovnateľne ako v Bratislave. Rovnako je predpoklad nárastu finančného ohodnotenia v tomto odvetví v Košickom regióne a to z dôvodu príchodu novej automobilky.

Ponuka benefitov sa rozširuje

Firmy sa budú musieť pripraviť na energetickú krízu, čo bude spomaľovať ďalšie zvyšovanie miezd aj poskytovanie finančných a nefinančných benefitov. Prioritou však pre nich bude udržať si kvalitných odborníkov. „Vo väčšine spoločností sme v tomto roku zaznamenali revidovanie a rozširovanie ponuky najmä monetárnych benefitov. Napríklad možnosť využívať home office sa už stala štandardom, do podobnej roviny sa posúva aj nástupný bonus a odmena za odporúčanie zamestnanca,“ hovorí Malo.

Slovensko stráca na atraktivite

Počet uchádzačov za 17 rokov výrazne klesol a v tomto roku sa dostal v rámci celoslovenského porovnania na úroveň roka 2019, teda do obdobia pred vypuknutím pandémie. S uvoľnením protipandemických opatrení nastal aj ďalší nábor pracovníkov. Naopak – počet voľných pracovných miest z roka na rok rastie, v tomto roku atakuje číslo 80 000. Niektoré pozície je preto veľmi náročné obsadiť: domáci pracovníci o ne nemajú záujem, pre zahraničných uchádzačov Slovensko stráca na atraktivite.

Aký bude rok 2023

V budúcom roku očakáva Grafton pokračujúci rast miezd, ktorý však nedokáže dosiahnuť výšku očakávanej inflácie, ktorá má byť podľa prognóz Národnej banky Slovenska stále v dvojciferných číslach. Nezamestnanosť by sa mala držať na rovnakej, prípadne len mierne vyššej úrovni, ako je tomu tento rok.

„Ak vezmeme do úvahy predikovanú mieru inflácie, energetickú krízu, narušené dodávateľské reťazce a absenciu kvalifikovanej pracovnej sily, je zjavné, že mnohí zamestnávatelia – aj z iných, ako energeticky náročných sektorov – budú v roku 2023 čeliť veľkým rozhodnutiam. Určite bude na väčšinu zamestnávateľov vyvíjaný tlak na zvyšovanie finančného ohodnotenia pracovníkov. Rýchlosť rastu miezd však infláciu nedokáže dobehnúť. Okrem toho budú musieť zvyšovať ceny svojich produktov či služieb. V dôsledku tejto situácie dôjde v budúcom roku k poklesu životnej úrovne,“ vysvetľuje odborník.

Aj naďalej však na Slovensku budú oblasti, ktorých sa tieto dopady dotknú v menšej miere. Ide napríklad o sektor IT, ktorý už dlhodobo trpí nedostatkom kandidátov. No aj tu sa môže stať – rovnako ako v ďalších oblastiach, že sa títo pracovníci rozhodnú pre lepšie podmienky v zahraničí. Z tohto hľadiska hrozí slovenskej ekonomike a pracovnému trhu viacero rizík.

35 debata chyba
Viac na túto tému: #mzda #plat #výška platu