Priemerná mzda v pracovných ponukách prekročila 1300 eur v hrubom

Kde stúpali platy v inzerátoch najvýraznejšie a v ktorých odvetviach sme zaznamenali najvyššie čísla? Analýza portálu Profesia.sk sa pozrela na vývoj základnej zložky mzdy v ponukách v treťom štvrťroku 2022.

18.10.2022 10:15
živnostník, práca, remeslo, podnikanie,... Foto:
Ilustračné foto.
debata (2)

Zástupcovia firiem, ktorí uverejňovali ponuky na najväčšom pracovnom portáli na Slovensku v treťom kvartáli 2022, uvádzali priemernú základnú mzdu 1333 eur v hrubom. Oproti rovnakému obdobiu spred roka stúpla základná zložka mzdy o 110 eur. To predstavuje nárast o 9 percent.

Firmy na Slovensku musia platy v ponukách uverejňovať povinne od 1. mája 2018. Aktuálny rok je prvým obdobím, kedy Profesia zaznamenala priemernú zložky základnej mzdy nad 1300 eur. Túto hranicu prekročili zamestnávatelia v druhom štvrťroku. Vývoj platov v jednotlivých sektoroch

Kde mzda stúpla

Oproti predošlému kvartálu stúpla priemerná mzda v 33 sektoroch, v jednom sa nezmenila a v šiestich sektoroch jemne klesla. Najvýraznejšie si percentuálne polepšili mzdy v pracovných inzerátoch vo vodohospodárstve či chemickom priemysle. Naopak, najväčší pokles zaznamenala Profesia v prekladateľstve, umení a kultúre a lízingu.

Keď pozrieme na priemerné výšky zárobkov. Odvetvie s najvyššími platmi ponúka v priemere 2264 eur v hrubom. Ide o pozície vo vrcholovom manažmente. Za ním nasleduje IT, manažment, telekomunikácie či technika a rozvoj.

Najviac ponúkali riaditeľom a riaditeľkám IT

Štatistiky Profesie ukazujú, že spomedzi pozícií boli najvyššie platy v treťom štvrťroku 2022 v ponukách práce na riaditeľov a riaditeľky IT. V priemere išlo o 3 539 eur v hrubom.

V prvej desiatke pozícií s najvyššími ponúkanými platmi môžeme vidieť iba pracovné ponuky vrcholového manažmentu a informačných technológií.

Kde boli platy najnižšie?

Keď sa pozrieme na ponuky práce s najnižšími platmi, môžeme vidieť, že spomedzi 40 pracovných oblastí sú iba dve, kde bol priemerný plat v treťom kvartáli 2022 nižší ako tisíc eur. Najnižšie platy sme evidovali v textilnom a odevnom priemysle, kde išlo o 803 eur v hrubom. Druhou oblasťou sú pomocné práce, kde predstavoval priemer 947 eur v hrubom.

Spomedzi konkrétnych pozícií priniesol tretí kvartál 2022 najnižšie platy v pracovných ponukách na strihačov a strihačky textilu. Inzeráty práce na toto povolanie ponúkali priemernú základnú zložku mzdy 704 eur v hrubom.

Medzi pozície s najnižšími mzdami v inzerátoch patria tiež upratovač a upratovačka, krajčír a krajčírka či poštový doručovateľ a doručovateľka.

Koľko firiem sľubuje pravidelné prehodnotenie platu?

Inflácia či energetická kríza prinášajú Slovákom a Slovenkám veľa nejasností. Aktuálne riešia, či zamestnávatelia upravia platy tak, aby minimalizovali zvýšené náklady svojich zamestnancov. Podobné ekonomické situácie zvyšujú diskusie o pravidelnom prehodnocovaní platu zo strany firmy. Je zaužívané, že ak ho zamestnávateľ ponúka, je uvedené priamo v pracovnej zmluve.

To zaručuje benefit, že zamestnanci majú (väčšinou na konci roka) pravidelnú debatu s nadriadeným, kde sa preberá výška ich platu. Pracovný portál Profesia.sk zaznamenal, že oproti predcovidovému obdobiu spomínajú zamestnávatelia v ponukách práce toto slovné spojenie častejšie.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #mzda #platy #hrubá mzda