Budú aktivačné práce minulosťou? Odborníci tvrdia, že prácu si vďaka nim ľudia nenájdu

Aktivačné práce treba reformovať. Vyplýva to z analýzy Inštitútu sociálnej politiky (ISP) s názvom „Aktivačné práce neaktívnych neaktivujú“.

17.12.2022 07:00
debata (1)

Analýza ukázala, že účasť na aktivačných prácach za nárok na aktivačný príspevok nezvyšuje alebo len minimálne zvyšuje mieru uplatnenia nezamestnaných na trhu práce. Dokonca mnohí z nich zostávajú aj po ich absolvovaní v systéme dávok v hmotnej núdzi.

Podľa inštitútu aktivačné práce nie sú ani „odrazovým mostíkom“ ku kvalifikovanejším aktívnym opatreniam.

„Naopak, účasť na aktivačných prácach v ich aktuálnej podobe zvyšuje pravdepodobnosť dlhodobého vykonávania nekvalifikovaných činností namiesto toho, aby ľudí aktivovala k hľadaniu zamestnania alebo k účasti na kvalifikovanejších opatreniach,“ vysvetľuje autor analýzy Juraj Petráš.

Mierne lepšie výsledky dosiahli účastníci takých aktivačných prác, na ktoré bol poskytnutý aj príspevok na organizáciu.

Podľa analýzy príspevok na organizáciu aktivačných prác má potenciál vytvoriť podmienky na vykonávanie sofistikovanejších pracovných činností, ktoré budú prínosné pre ich absolventov, ako aj pre obec.

Inštitút preto navrhuje príspevok vyplácať viacerým organizátorom a zároveň vyplácanie podmieniť poskytovaním práce s vyššou pridanou hodnotou a možnosťami rozvoja zručností účastníkov.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #práca #aktivačné práce #rezort práce