Prokuristi teda prijímali nových zamestnancov, ale podpisovali ukončenie pracovných pomerov.** Najvyšší súd SR nedávno vydal rozhodnutie1, že prokurista nemôže konať v pracovno-právnych vzťahoch.** Rozhodnutie súdu je platné a je záväzné pre súdy nižšej inštancie. Na prípad upozornila medzinárodná právnická kancelária CMS.
Prokúra podľa slovenského práva je rozsiahlym mechanizmom obchodného zastúpenia, podobným českému a nemeckému právu. Prokuristi, držitelia prokúry, majú oprávnenie konať vo všetkých právnych záležitostiach týkajúcich sa prevádzkovania obchodného podniku, s výnimkou predaja a zaťažovania nehnuteľností.
Nedávne rozhodnutie Najvyššieho súdu SR však vyvolalo otázky ohľadom rozsahu právomocí prokuristov. Súd rozhodol, že prokuristi nemajú právomoc konať v pracovnoprávnych záležitostiach, ktoré považujú za vnútorné záležitosti spoločnosti.
Pavol Kundrik, právnik pre oblasť pracovného práva právnickej kancelárie CMS Slovensko.
kritizuje rozhodnutie Najvyššieho súdu SR pre jeho nedostatočnú argumentáciu a nejasnosť. Súd neodôvodnil, prečo by prokúra nemala zahŕňať právomoc konať v pracovnoprávnych veciach, a to aj napriek tomu, že prokuristi bežne podpisovali pracovnoprávne dokumenty. Toto rozhodnutie vyvoláva neistotu medzi zamestnávateľmi a zamestnancami ohľadom platnosti rôznych pracovnoprávnych dokumentov a zmlúv.
Pavol Kundrik odporúča, aby prokuristi uzatvorili samostatnú plnú moc pre pracovnoprávne vzťahy, aby sa predišlo riziku konania nad rámec ich oprávnenia, kým nedôjde k zmene tohto kontroverzného rozhodnutia Najvyššieho súdu SR.
Čo je prokúra?
Prokúra je podľa slovenského práva široká forma obchodného zastúpenia (t. j. splnomocnenec alebo plná moc), ktorá má podobnosť s českým a nemeckým právom. „Prokúra sa na Slovensku často používa ako oficiálny a pohodlný spôsob podnikania lokálnych aj nadnárodných spoločností. Prokurista, teda držiteľ prokúry, je oprávnený na každý právny úkon spojený s prevádzkovaním podniku. Prokuristi však nie sú oprávnení predávať alebo zaťažovať nehnuteľnosť, pokiaľ na to nie sú výslovne oprávnení,“ vysvetľuje Pavol Kundrik.
Prokurista je zapísaný v obchodnom registri a obmedzenie prokúry vnútornými pokynmi je neúčinné vo vzťahu k tretím osobám. Na základe právnej teórie sa prokúra považuje za najširšiu formu splnomocnenia, ktorú môže spoločnosť poskytnúť osobe na podnikanie.