Hľadáte brigádu? Chýbajú predavači, skladníci, kuriéri aj čašníci. Zarobiť sa dá až 7,50 eura na hodinu

Počet brigádnikov hľadajúcich predvianočné brigády, ktorí si chcú a potrebujú prilepšiť vzhľadom na neľahkú ekonomickú situáciu na Slovensku, pribúda. V porovnaní s minulým rokom to však nie sú len študenti či seniori, zvýšený dopyt je najmä zo strany pracujúcich v riadnom pracovnom pomere.

29.11.2023 14:50
zamestnanec, fast food, brigádnik Foto:
Ilustračné foto.
debata

Kým v minulom roku siahali po ponukách predvianočných brigád študenti, ukrajinské ženy a seniori, tohto roku ide predovšetkým o klasických pracovníkov s trvalým zamestnaním. Ako vysvetľuje Andrej Gurín, šéf žilinskej pobočky personálnej agentúry Grafton, za všetkým je nepriaznivá ekonomická situácia: „Pribúdajú brigádnici, ktorí si chcú a potrebujú prilepšiť popri práci v hlavnom pracovnom pomere a to najmä z dôvodu rastu životných nákladov. Firmy síce svojim pracovníkom zvyšovali mzdové ohodnotenie, rozhodne však nedokáže pokryť infláciu a rastúce ceny za tovary.“

Záujem je o predavačov.

Ľudia, ktorí sa nechcú kvôli Vianociam a darčekom zbytočne zadlžovať, preto siahnu po ponuke predvianočných brigád. Tie sú aj tohto roku najväčšie najmä v obchode a logistike, nakoľko pokračuje trend online nákupov z eshopov. „Najčastejšími ponúkanými pozíciami sú štandardne miesta predavačov a predavačiek, tvoria až 40% zo všetkých brigádnických ponúk. Chýbajú aj skladníci, kuriéri, dokladači a vykladači tovaru a takisto čašníci a čašníčky. V plnom prúde sa po Slovensku tiež rozbehli vianočné trhy, ktoré trvajú aj dlhšie, ako je adventné obdobie. Zo strany uchádzačov je o tieto pozície nadpriemerný záujem,“ hovorí odborník.

O brigády je stále záujem aj medzi študentmi, menej ich je zo strany seniorov, ktorí tohto roku očakávajú vianočný príspevok zo strany vlády. V porovnaní s minulým rokom je tiež nižšia obsadenosť brigád ukrajinskými občanmi, ktorí si už väčšinou na našom trhu našli prácu na trvalý pracovný pomer. Aj preto je záujemcov výrazne menej ako voľných brigádnických mi­est.

Študenti brigádnici

Istou výhodou, ktorá môže pomôcť firmám aspoň čiastočne uspokojiť dopyt po brigádnikoch, môže byť aj možnosť zamestnania mladých ľudí od 15. rokov. Hlavnou podmienkou takejto študentskej brigádnickej dohody je ľahká práca, ktorá nezaťažuje organizmus mladého človeka a neohrozuje jeho zdravie a bezpečnosť. Ide o krátkodobé dohody na priemerne 20 hodín týždenne, pričom do mesiaca môžu mladí ľudia pod 15 rokov odpracovať maximálne 80 hodín. Ročne by to však nemalo byť viac ako 350 odpracova­ných hodín.

No napriek tomu, že Slovensko v tomto roku zápasilo s enormne vysokou infláciou, mzdy na brigádnických pozíciách rástli len mierne. „Odmena sa líši v závislosti od danej pozície a regiónu. Najvyššie zárobky sú vo všeobecnosti v Bratislavskom regióne, čím ďalej na východ je hodinová mzda nižšia,“ dodáva Gurín. V Bratislavskom regióne si môžu brigádnici zarobiť 6 až 7,50 eur za hodinu, v Trnavskom, Trenčianskom, Žilinskom a Nitrianskom kraji od 5 do 6 eur a v okolí Košíc a Prešova je odmena okolo 5 eur na hodinu.

debata chyba
Viac na túto tému: #práca #peniaze #brigáda